Domovní čistírna odpadních vod je dle zákona považována za vodní dílo, k jehož stavbě a provozování potřebujete jak povolení stavebního úřadu, tak povolení vodoprávního úřadu. Ten se vyjadřuje konkrétně ke způsobu, jakým hodláte nakládat s přečištěnou odpadní vodou.
Věděli jste, že odpadní vodu z čistírny lze likvidovat trojím způsobem? Do povrchových vod, podzemních vod, nebo do dešťové kanalizace.
Abyste získali povolení vodoprávního úřadu k nakládání s vodami, je nutné projít vodoprávním řízením. Donedávna jste se však mohli vydat dvojí cestou – buď zvolit klasické vodoprávní řízení, nebo ohlášení. To se ale v roce 2024 změnilo – novela stavebního zákona zrušila možnost povolení ohlášením.
Od 1. 7. 2024 je vodoprávní řízení jediným způsobem, jak povolit domovní čistírnu odpadních vod.
Tip: Zajímá vás, jak se lišilo vodoprávní řízení a ohlášení? A co pro vás vyplývá ze zrušení ohlášky? Přečtěte si náš obsáhlý článek, ve kterém se podrobně věnujeme povolení domovní ČOV. A pokud si ani po přečtení nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat a využít úvodní konzultaci zdarma.
Podstatné je, že z vodoprávního řízení i ohlášení plynou rozdílné povinnosti týkající se pravidelných kontrol a revizí domácí čistírny. Zatímco vodoprávní řízení vám ukládá povinnost 1× ročně odebrat vzorky přečištěné vody, u domovní ČOV na ohlášení vás jednou za 2 roky nemine návštěva technického komisaře.
Přestože nové domovní čistírny už "ohláškou" povolit nejde, níže se budeme věnovat i povinnostem vyplývajícím z ohlášení – pro všechny, kteří tento typ povolení ČOV využili do 30. 6. 2024.
Vodoprávní řízení je zpravidla zdlouhavější proces, na jehož konci obdržíte “povolení o nakládání s vodami” s platností 10 let. Z hlediska administrativy se jedná o jednodušší způsob získání povolení, jelikož většinu potřebných dokumentů si vyžádá a sežene přímo vodoprávní úřad.
A jaké vám plynou z vodoprávního řízení povinnosti? Jednou z nich je povinná revize, která je dokonce zanesena v provozním řádu vámi zakoupené domovní čistírny. Revize ČOV zahrnuje odebrání vzorku vody z čistírny a jeho odeslání do akreditované laboratoře, což se provádí 1× ročně.
Ačkoliv legislativa uvádí, že jsou zapotřebí dva vzorky (odběr vody na vstupu a na výstupu ČOV), v praxi většinou stačí vzorek jeden. Cena rozboru vody se odvíjí od způsobu, jakým přečištěnou vodou likvidujete, tedy zda ji vypouštíte do povrchových, či podzemních vod.
Domovní ČOV na ohlášení v minulosti znělo pro mnoho lidí vskutku lákavě – “ohlášení” totiž budí dojem, že se jedná o velmi snadný a rychlý proces. Jak je to ale doopravdy?
Povolení formou ohlášení bylo možné skutečně získat již za 30 dnů, a navíc mělo neomezenou platnost (na rozdíl od povolení získaného formou vodoprávního řízení). Na druhou stranu jste si museli sami vyžádat a sehnat většinu potřebných stanovisek a dokumentů, jelikož úřad za vás téměř nic neudělal. To všechno je ale minulostí – ohlášením už nyní ČOV povolit nejde.
Pokud jste "ohlášku" ještě stihli, důležitým rozdílem oproti povolení získané formou vodoprávního řízení je způsob a četnost revize ČOV. Místo pravidelných odběrů vody vás totiž jednou za 2 roky čeká návštěva technického komisaře, který provede technickou kontrolu domovní čistírny.
První revize ČOV by měla proběhnout již 6 měsíců po její kolaudaci a následně se každé dva roky opakovat. Naplánovat si ji musíte sami a na vlastní náklady – vždy se obracejte na vyškoleného pracovníka, který má příslušná oprávnění Ministerstva životního prostředí.
Ke kontrole si připravte následující dokumenty:
Souhlas s ohlášením
Projektovou dokumentaci (pouze u první revize)
Certifikát (pouze u první revize)
Provozní řád domovní ČOV
Provozní deník domovní ČOV
Doklad o zaškolení obsluhy
Technická revize domovní čistírny odpadních vod zahrnuje kontrolu dokumentace, technického a technologického stavu.
Kontrola dokumentace – Technický komisař si od vás vyžádá provozní a manipulační řád (obdržíte společně s čistírnou odpadních vod) a provozní deník, který máte povinnost vést. Dále bude chtít vidět revizní zprávu z předchozí kontroly (pokud proběhla), aby mohl zkontrolovat, zda byly případné dříve odhalené závady již odstraněny.
Kontrola technického stavu – Komisař dále přistoupí ke kontrole vizuálního stavu čistírny. Mimo jiné posoudí, zda nedošlo k poškození ČOV vnějšími vlivy nebo nežádoucími úpravami. Dále zkontroluje vnitřní vestavby, nátokové a odtokové potrubí.
Kontrola technologického stavu – V poslední části se komisař zaměří na funkčnost mechanických částí čistírny (řídící jednotka, dmychadlo, aerační systém, čerpadla), zjišťuje se stav biologické části (teplota nádrže, koncentrace kyslíku, stav aktivovaného kalu) a kvalitu odtoku (vizuální kontrola odtoku, stav čerpacího systému vyčištění vody, stav filtračního systému a dosazovací nádrže).
Konečným výstupem je revizní zpráva, ke které se přikládá pořízená fotodokumentace. Revizní zpráva obsahuje hodnocení kontrolovaných parametrů na škále od 1 do 5 (1 – nejlepší, 5 – nejhorší) a soupis zjištěných závad.
Stav čistírny je vyhodnocen jako nevyhovující pouze v případě, že průměr všech známek přesáhne hodnotu 2,5. V takovém případě je nutné zprávu zaslat do 10 dnů od prohlídky vodoprávnímu úřadu a do 60 dnů zajistit odstranění závad.
Pozor! Pokud byla vaše domovní čistírna odpadních vod shledána jako vyhovující, stále máte povinnost zaslat revizní zprávu vodoprávnímu úřadu, a to do konce daného roku.
Nevíte si rady s výběrem domovní čistírny odpadních vod, řešíte problémy s jejím chodem nebo se obáváte blížící se návštěvy technického komisaře? Ať už řešíte cokoliv, neváhejte se na nás obrátit.
V Zakra se zabýváme projekty a realizací domovních ČOV dlouhá léta a o své zkušenosti se s vámi rádi podělíme. Nebudeme-li znát řešení vašeho problému, jsme schopni nasměrovat vás na kompetentní osobu. Ozvěte se nám a využijte nezávaznou konzultaci zdarma.
Bydlíte v Plzni a okolí a rádi byste realizovali samonosný tříkomorový septik? Sháníte někoho, kdo vám vytvoří projekt, nebo rovnou dodá septik na klíč? Pak je pro vás naše společnost ZAKRA ideální volbou. Nabízíme profesionální projektování, dodávání i realizaci septiku na klíč, a to v Plzni i celém Plzeňském kraji.
Publikováno: 28. 09. 2023Dotační programy určené na výstavbu domovních čistíren odpadních vod teoreticky existují rovnou tři. Do každého z nich se však může zapojit někdo jiný – a některé zatím čekají na otevření nové výzvy. Pojďme si jednotlivé dotace na čističku odpadních vod představit podrobněji. Dozvíte se, kdo o ně může žádat, za jakých podmínek a kolik činí dotační příspěvek.
Publikováno: 28. 12. 2021Uvažujete nad pořízením domovní čistírny odpadních vod (ČOV), ale máte obavy, zda jejím pořízením neprohloupíte? Pojďte se podívat na to, jaké zkušenosti s domácí ČOV mají ti, kteří si ji pořídili před vámi.
Publikováno: 02. 03. 2022