Jde realizovat domovní ČOV i bez povolení?

Publikováno: 12. 03. 2025 9 minut čtení
povoleni-vrtane-studny.jpg
Domovní čistírna odpadních vod je neocenitelným pomocníkem všude tam, kde není možné připojit nemovitost ke kanalizaci. Nutnost absolvovat kolečko po úřadech a zvýšení správního poplatku na 10 tisíc korun však může mnohé odrazovat. Jde to ale jinak?

Pojďme si posvítit na to, jestli můžete domácí čističku postavit i bez úředního požehnání. V článku se dozvíte:

  • Proč domovní ČOV potřebuje úřední povolení

  • Zda (a proč) opravdu nejde úředníky obejít

  • Jak se vyhnout procesu povolování ČOV, a přitom vyhovět zákonu

  • Co obnáší povolení domovní ČOV

  • Finální verdikt: Jde tedy domovní ČOV bez povolení?

  • Shrnutí aneb Co si z článku odnést?

Proč domovní ČOV potřebuje úřední povolení

Domovní ČOV vyžaduje úřední povolení z jednoho zásadního důvodu – podle vodního zákona, konkrétně § 55, je domovní čistírna odpadních vod vodním dílem.

Vodní díla jsou stavby, které slouží ke vzdouvání a zadržování vod, umělému usměrňování odtokového režimu povrchových vod, k ochraně a užívání vod, k nakládání s vodami, ochraně před škodlivými účinky vod, k úpravě vodních poměrů nebo k jiným účelům sledovaným tímto zákonem, a to zejména (...) c) stavby vodovodních řadů a vodárenských objektů včetně úpraven vody, kanalizačních stok, kanalizačních objektů, čistíren odpadních vod, jakož i stavby k čištění odpadních vod před jejich vypouštěním do kanalizací. (...)

A vodní díla chtějí mít úřady pod kontrolou. Důvodem jsou rizika, která provoz ČOV představuje, pokud by neplnila potřebné standardy. Tím se dostáváme k jádru otázky: Domovní ČOV se stará o přečištění splašků z domácnosti – samozřejmě včetně toalety – a to na takovou úroveň, aby bylo možné vodu opět vypustit do životního prostředí.

Voda přitékající do ČOV se tím pádem musí zbavit veškerých nečistot, fekálií, nebezpečných látek a dalšího obsahu, který by mohl ohrozit přírodu nebo lidské zdraví. Určitě se shodneme na tom, že to je zásadní úkol – a proto jej úřady chtějí hlídat. V opačném případě by mohlo dojít ke znečištění vody, kontaminaci studní nebo dokonce ohrožení lidského zdraví.

Tip: Přečtěte si, jak domovní čistička funguje.

Domovní čistička odpadních vod

Opravdu nemůžu úředníky obejít?

Jedinou možností, jak se vyhnout povolení, je postavit domovní ČOV načerno. S novelou stavebního zákona ovšem přišlo i přísnější postihování černých staveb, riskovali byste tak vysokou pokutu. A to pomíjíme nebezpečí, která jsme uvedli výše. V neposlední řadě si položte otázku: Chtěli byste, aby váš soused měl čističku „načerno“ a ohrozil tím například vaši studnu nebo přírodní vody v okolí? Věříme, že odpověď je zřejmá.

Tip: ČOV a studny vs. nový stavební zákon: Přečtěte si, co je nového od 1. července 2024

Pojďme si to shrnout. Při stavbě domovní ČOV bez povolení:

Neušetříte. 

Hrozba vysoké pokuty rozhodně finančně převáží náklady na legální cestu – a to i nyní, kdy výše správního poplatku za povolení činí 10 tisíc korun. Navíc máme dobrou zprávu: podle posledních vyjádření by měl poplatek za povolení opět klesnout, a to na snesitelnějších 5 tisíc korun. Bohužel zatím nevíme, kdy přesně k tomu dojde.

Tip: Na kolik vás vyjde domovní čistírna odpadních vod? Kompletní průvodce náklady na ČOV

Můžete si zadělat na problémy. 

Bez úředních postupů, jako je například hydrogeologický posudek, nemůžete vědět, jak správně likvidovat přečištěnou vodu. Pokud se rozhodnete zasakovat na pozemku, který k tomu není vhodný, čekají vás patálie, které rozhodně převáží nutné úřednické kolečko.

Můžete ohrozit sousedy.

Součástí oficiálního postupu k domovní čistírně odpadních vod je vypracování projektu. V jeho rámci autorizovaný projektant zjišťuje, jaké se v okolí nacházejí inženýrské sítě a kde ČOV nejlépe postavit, aby nezasahovala do ochranných pásem studní. Pokud tato pravidla hodíte do koše, můžete znepříjemnit život nejen sobě, ale i svým sousedům. A taková žaloba na krku rozhodně nestojí za pár návštěv úřadů.

Riskovali byste navíc naprosto zbytečně. Proč? Domovní ČOV sice nelze realizovat bez povolení, ale nikdo neříká, že to povolení musíte zařídit přímo vy! Existuje služba zvaná inženýring – povolení vám díky ní zařídí zkušení profesionálové z oboru, jako jsme třeba my v ZAKRA!

Jak se vyhnout procesu povolování ČOV, a přitom vyhovět zákonu

Jak inženýring funguje? Jednoduše. V ZAKRA za vás seženeme veškeré potřebné podklady (stanoviska a vyjádření), vyplníme formuláře a zajdeme na úřady. Vy tak ušetříte spoustu času i nervů – a na konci vás čeká úspěšně schválená domovní čistírna odpadních vod.

 Protože jsme autorizovaní vodohospodáři, můžeme vám usnadnit víc než jen starosti s povolením – rádi pro vás vytvoříme i projekt domovní čistírny odpadních vod, který je prvním krokem k získání povolení.

Pokud u nás navíc objednáte projekt a povolení, dáme vám slevu 2000 Kč na pořízení domovní ČOV na našem e-shopu. Budete tak mít realizaci domovní čistírny nejen výrazně snadnější, ale také levnější!

Jak na to? Vyplňte kontaktní formulář a my se vám co nejdříve ozveme. Úvodní konzultace je samozřejmě nezávazná a zdarma.

Kolik stojí, když za mě povolení vyřídíte?

Samotné povolení u nás stojí 15 490 Kč (plus správní poplatky). Jak už jsme však řekli, před cestou na úřad je nutné mít v ruce projekt domovní ČOV. I ten pro vás rádi vytvoříme. Cena balíčku projektu a povolení u nás začíná na 24 200 Kč.

Co obnáší povolení domovní ČOV

Kompletního průvodce povolením domovní čistírny odpadních vod jsme sepsali v tomto článku, nicméně zde alespoň shrneme to nejpodstatnější.

Jak budete likvidovat odpadní vody?

Nejprve si rozmyslete, jak chcete likvidovat odpadní vody. Na výběr máte hned z několika způsobů – do jednotné kanalizace (pokud v obci je), do povrchových vod (řeka, potok), nebo vsakem. Pokud si nevíte rady, obraťte se rovnou na projektanta – například v ZAKRA s vámi vše rádi probereme!

Vypracování projektu

Jak už jsme zmínili, k povolení je nutné mít v ruce projekt s razítkem autorizovaného vodohospodáře. V ZAKRA se o tento krok rádi postaráme.

Přehled o požadavcích úřadů

Než bude projekt hotový, je ideální čas zjistit, co po vás úřady budou chtít. Doporučujeme také předjednat váš záměr na stavebním úřadě – ať už osobně, nebo telefonicky. Dozvíte se, co přesně po vás bude příslušný úřad chtít, a také čeho se vyvarovat.

Tip: Přečtěte si veškeré novinky, které přinesl nový stavební zákon od července 2024.

Získání stanovisek a vyjádření

V další fázi bude nutné získat potřebná stanoviska a vyjádření od dotčených orgánů. Sem patří třeba vyjádření správce povodí nebo stanovisko odboru životního prostředí.

Zahájení řízení

Jakmile máte vše potřebné k dispozici (tedy projekt, stanoviska a vyjádření), můžete zahájit řízení o povolení domovní čistírny odpadních vod. Pozor, od roku 2024 už není možné žádat o povolení ohláškou, ale je nutné projít klasickým vodoprávním řízením. 

Tip: K zahájení řízení o povolení stavby budete potřebovat formulář Žádost o povolení stavby nebo zařízení.

Pokud vše půjde dobře, budete do 60 dnů držet povolení v ruce!

Finální verdikt: Jde tedy domovní ČOV bez povolení?

Ne. Domovní ČOV vyžaduje úřední povolení a rozhodně nedává smysl pokoušet se úřední povinnosti obejít. Dobrou zprávou ale je, že nemusíte všechno zvládnout sami. V ZAKRA povolení rádi vyřídíme za vás. Stačí se ozvat prostřednictvím kontaktního formuláře a my se s vámi co nejdříve spojíme.

Co si z článku odnést?

  • Domovní čistírna odpadních vod (ČOV) je skvělým řešením pro nemovitosti bez připojení ke kanalizaci, ale její realizace vyžaduje úřední povolení.

  • Obcházet tento proces se nevyplácí – nelegální stavba může vést k vysokým pokutám, problémům s likvidací odpadní vody, a dokonce k ohrožení sousedních studní a životního prostředí.

  • Současný správní poplatek 10 tisíc korun za povolení domovní ČOV by se měl výhledově snížit na polovinu.

  • Naštěstí celý proces nemusíte řešit sami. Služba inženýringu od ZAKRA vám ušetří čas i starosti – odborníci zpracují projekt, získají potřebná vyjádření a vyřídí povolení za vás.


Autor: Mgr. Michal Kraus, obchodní ředitel Zakra s.r.o.

O nás: Naše vodohospodářská projekční kancelář za 7 let působení na českém trhu připravila víc než 4 tisíce úspěšných projektů a obsloužila tisíce spokojených zákazníků. Specializujeme se na domovní čističky odpadních vod, studny, septiky s filtrem, ale rádi vám pomůžeme i s dalšími vodohospodářskými stavbami.  

Máte k článku dotazy nebo připomínky? Ozvěte se nám.

E-mail: [email protected]

Tel.: +420 725 884 133


Užitečné odkazy:

Nezávazně nás kontaktujte

  • Vyberete službu
  • Lokalita