Dotace Oprav dům po babičce je od září 2023 novou součástí populárního dotačního programu Nová zelená úsporám. Samotný Státní fond životního prostředí ČR popisuje účel dotace na svých webových stránkách takto:
„Cílem programu je zrychlit tempo renovací za účelem snižování energetické náročnosti budov, využití stávajícího bytového fondu a zvyšování dostupnosti kvalitního a úsporného bydlení.“
Na začátek je třeba zmínit, že tato dotace je určena ekonomicky aktivním vlastníkům rodinných domů, kteří můžou o dotaci žádat jako fyzické osoby nepodnikající. Podmínky nové dotace jsou přitom poměrně velkorysé.
Pojďme si shrnout to nejdůležitější ohledně výše dotace:
Dotaci lze čerpat předem, tzv. zálohově
Dotace pokryje 50 % způsobilých výdajů
Na komplexní zateplení je možné získat až 1 milion korun. Další nemalé částky lze čerpat na ostatní úsporná opatření.
Žadatelé obdrží bonus ve výši 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě
Domácnosti z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje a z obcí podporovaných státem dostanou bonus 10 % z celkové výše dotace.
Na jaké nemovitosti lze dotaci čerpat?
Rodinné domy zkouladované před 1. červencem 2013
Domy, u nichž žádost o dotaci dosud neproběhla
Může se jednat o nový dům, který vznikl na místě starého domu
Kompletní podmínky dotace Oprav dům po babičce najdete na webových stránkách NZÚ, tématu se poměrně zevrubně věnují také média. Konečně se však dostáváme k tomu zásadnímu, a to je souvislost dotace Oprav dům po babičce a dotace Dešťovka.
V minulých článcích na našem blogu na téma dotace Dešťovka už jsme zmínili, že podmínky Dešťovky se od září 2023 poměrně významně změnily a naše oblíbená Dešťovka přestala být samostatným dotačním titulem.
Tip: Přečtěte si vše o podmínkách a změnách v dotaci Dešťovka od září 2023.
O dotaci Dešťovka tak lze od září 2023 žádat jedině v kombinaci s dalším dotačním titulem. A právě Oprav dům po babičce může být jeden z nich. To má hned dvě výhody:
Dotace Dešťovka se tímto otevírá většímu počtu žadatelů.
Program Oprav dům po babičce navíc nabízí atraktivní kombinační bonus ve výší 10 tisíc korun.
„Žadatelé, kteří kromě dotace na zateplení požádají ve stejné žádosti o další úsporná opatření, dostanou kombinační bonus ve výši 10 tisíc korun za každou kombinaci.“
Ovšem pozor: Podmínkou čerpání financí na nádrž na dešťovou vodu je paralelní realizace zateplení rodinného domu. Zkrátka a dobře, aby bylo možné získat dotaci Dešťovka, musíte zároveň investovat do zateplení – dobrou zprávou však je, že dotace nabízí příspěvek na zateplení až ve výši 1 milion korun.
Dotace Dešťovka má nové podmínky platné od září 2023 – v tomto ohledu se nic nemění. Na výběr máte ze tří tipů opatření:
Typ řešení | Popis řešení | Výše dotace |
---|---|---|
Zálivka | Využití dešťové vody pro zalévání zahrady | 20 000 + 3 500 * objem nádrže v m3 Maximální výše dotace na jednu žádost je omezena na 55 000 Kč. |
Zálivka + splachování | Využití dešťové vody pro zalévání zahrady a splachování | 30 000 + 3 500 * objem nádrže v m3 Maximální výše dotace na jednu žádost je omezena na 65 000 Kč. |
Šedé vody | Systém pro využití vyčištěné/dočištěné odpadní vody jako vody užitkové, případně také pro zálivku zahrady, včetně využití dešťové vody. | 70 000 + 3 500 * objem nádrže v m3 Maximální výše dotace na jednu žádost je omezena na 105 000 Kč. |
Stejně tak klíčové podmínky dotace Dešťovka zůstávají identické.
Dotace se vztahuje na podzemní nádrže o velikosti od 2 do 10 metrů krychlových.
Druhá varianta dotace vyžaduje připojení alespoň jedné toalety v případě starších domů, novostavby pak musí k systému připojit veškerá WC v domě.
Odvodnit je nutné minimálně 50 % střechy, optimálně střechu celou.
Z dotace jsou vyloučeny domovní ČOV
Nelze žádat o dotace na realizaci, která už jednou dotaci získala
Jestli přinesly změny od září 2023 jedno pozitivum, je jím odstranění nutnosti odborného posudku. Nově vám tak bude stačit Zpráva o instalaci zařízení / realizaci opatření. Tento dokument vám v Zakře po realizaci nádrže na dešťovou vodu samozřejmě vystavíme.
Ovšem nezapomeňte, že nutnost posudku zmizela pouze v případě Dešťovky. Pro samotné zateplení, které je nutné s Dešťovkou kombinovat, odborný posudek potřebujete.
Máte zájem o realizaci Dešťovky, ale obáváte se náročnosti celého procesu? Pak je tu naše služba realizace Dešťovky na klíč. Působíme v Plzeňském, Středočeském a Karlovarském kraji.
Připravíme vám základní projekt likvidace dešťových vod
Vypočteme správnou velikost nádrže na dešťovku
Pomůžeme vám s výběrem správné nádrže na základě vašich možností
Realizujeme stavbu nádrže od A do Z
Předáme vám Zprávu o instalaci zařízení, kterou potřebujete k vyplacení dotace
Ozvěte se nám a společně nezávazně probereme vše, co vás zajímá.
Vrtaná či kopaná studna, domovní čistírna odpadních vod nebo tříkomorový septik. Co mají společného? K jejich stavbě a užívání potřebujete (kromě jiného) hydrogeologický posudek. Co takový posudek obsahuje, kdo ho smí vypracovat a kolik za něj zaplatíte?
Publikováno: 04. 02. 2022Tříkomorový septik se používá k likvidaci odpadních vod zejména u chat a chalup, kde nahrazuje dříve používanou žumpu. Možná nad jeho pořízením uvažujete i vy, ale hlavou se vám honí otázka, zda k jeho realizaci potřebujete projekt septiku. A pokud ano, kolik vás bude stát.
Publikováno: 30. 11. 2021O kořenové čistírně jako alternativě ke klasické domovní ČOV jste už možná slyšeli. Jedná se řešení domovní čistírny, které nevyžaduje elektřinu, poradí si i s nárazovým provozem a zvládne dokonce i větší množství chemikálií. Pojďme si proto kořenovou čistírnu alias „kořenovku“ představit podrobněji.
Publikováno: 19. 01. 2023