Retenční nádrž je objemný zásobník na dešťovou vodu, kterou lze následně využít k zálivce zahrady nebo
napuštění bazénu. Za zvážení stojí také pořízení domácí vodárny a napojení nádrže na rozvod vody v domácnosti. Dešťovku tak můžete používat například ke splachování toalety, praní prádla nebo běžnému úklidu.
TIP: Pozor ale na to, že rozvody dešťové a pitné vody musí být vždy striktně odděleny, aby nedošlo ke kontaminaci vodovodního zdroje.
A jak je to s umístěním nádrže na vodu? V zásadě máte dvě možnosti – buď si pořídit nádrž nadzemní, nebo podzemní.
Nadzemní nádrž na vodu se instaluje nad úroveň země tak, aby se do ní dal svést střešní okap. Zcela vám tak odpadá nutnost výkopových prací a s tím spojené náklady, což vám ušetří nemalou částku. Obavy nemusíte mít ani z estetické stránky věci. Původní, nepříliš líbivé nádrže stále častěji nahrazují zásobníky, které nekazí celkový dojem z upravené zahrady.
Zmínit ale musíme i pár nevýhod, které se s nadzemními nádržemi pojí, přičemž tou nejzásadnější je vysoká kazivost dešťové vody. Pokud není nádrž dostatečně chráněna před slunečním zářením, množí se v ní bakterie a voda se znehodnocuje. V letních měsících může stojatá hladina voda lákat komáry, zatímco v zimě má voda tendenci zamrzat a nelze ji čerpat.
Jak název napovídá, podzemní nádrž se instaluje pod zem, takže vám ušetří prostor na samotném pozemku a v podstatě o ní ani nebudete vědět. Nádrž se zpravidla umísťuje do nezámrzné hloubky, což znamená, že vodu můžete čerpat nepřetržitě po celý rok. Vzhledem k absenci slunečního záření a relativně nízké (a především stálé) teplotě kolem 16 °C se dešťová voda nekazí a vydrží čerstvá až 3 týdny.
Na druhou stranu počítejte s tím, že se na váš pozemek musí dostat stavební technika, která připraví dostatečně hlubokou a širokou jámu pro uložení nádrže. Instalace podzemní nádrže na pozemku určeném pro bydlení je rovněž podmíněna vzdáleností alespoň 2 metry od pozemku sousedního. Pokud ale zásobník na dešťovou vodu umisťujete na pozemek vedený jako zahrada, žádné podmínky se na instalaci nevztahují.
Způsob umístění je pouze jedním kritériem, na který musíte při výběru retenční nádrže brát ohled. Co dalšího by vás mělo zajímat?
Základním parametrem pro výběr retenční nádrže je její velikost neboli objem, který rozhoduje o tom, kolik dešťové vody zásobník pojme. Hrubou představu o potřebném objemu retenční nádrže si uděláte na základě jednoduchého vzorce:
Doporučený objem nádrže pro jednu osobu na tři týdny je 1 m³, z čehož plyne, že čtyřčlenné rodině bude stačit nádrž o objemu 4 m³. Jestliže ale chcete akumulovanou vodu používat k zálivce zahrady, pak musíte výsledný objem navýšit o 1 m³ na každých 100 m² zalévané plochy. Čtyřčlenná rodina se zahradou o ploše 200 m³ by pak volila nádrž o objemu 6 m³.
Výpočet velikosti retenční nádrže
Přesnější výpočet objemu retenční nádrže za vás provedou online kalkulačky, které zohledňují velikost střešní plochy, ze které je do zásobníku svedena voda, a vydatnost srážek v dané lokalitě.
Dostatečně objemná retenční nádrž by měla pojmout zásobu dešťové vody na 3 týdny. Dle statistických údajů jsou totiž tři týdny maximální doba, po kterou v našich podnebných podmínkách trvá sucho.
Beton, sklolaminát, nebo plast? Kterému materiálu dát přednost při výběru retenční nádrže? Řídit byste se neměli pouze podle ceny, raději vždy zohledněte vlastnosti daného materiálu a v případě, že nádrž bude ukládat pod zem, také typ podloží a přítomnost spodní vody.
Nebezpečí vysoké hladiny spodní vody tkví v tom, že dokáže narušit stabilitu retenční nádrže. A to do takové míry, že může vést až k jejímu zborcení. Jestliže víte, že se na vašem pozemku spodní voda nachází, váš výběr retenční nádrže se automaticky zužuje buď na nádrž plastovou (ta musí být opatřena dvěma plášti nebo je nutné ji při instalaci obetonovat), nebo betonovou.
Mezi nejčastěji používané patří plastové nádrže z polyetylenu, které jsou lehké, ale zároveň vysoce odolné vůči vnějším vlivům.
Víte, že na pořízení retenční nádrže na dešťovou vodu lze čerpat dotaci, která vám ušetří až 50 % způsobilých výdajů? Dotační program Dešťovka je určen majitelům rodinných domů, kteří na svém pozemku chtějí akumulovat srážkovou vodu a přispívat tak k jejímu znovuvyužití.
Jednou z podmínek pro vyplacení dotace je doložení projektové dokumentace. S vypracováním projektů retenčních nádrží v rámci dotačního programu Dešťovka máme v Zakra bohaté zkušenosti. Neváhejte nás proto kontaktovat a využít první konzultaci zdarma.
K instalaci samonosné retenční nádrže na dešťovou vodu nepotřebujete pomoc odborníků. Zjistěte, jak správně usadit a zapojit retenční nádrž svépomocí. Přinášíme vám přehledný postup krok za krokem, díky kterému pro vás instalace nádrže bude hračka.
Publikováno: 04. 01. 2022Výkopové práce jsou pro svou zdánlivou banálnost často v pozadí jiných, pokročilejších služeb. Přitom se jedná o službu, bez které se neobejde drtivá většina stavebních úkonů – ať už stavíte podzemní sklep, domovní čistírnu odpadních vod či nádrž na dešťovku, nebo potřebujete novou přípojku. Nabízíme výkopové práce v Plzni a okolí a poradíme vám, co byste měli o této službě vědět.
Publikováno: 23. 10. 2023V domácí studně se postupem času hromadí nečistoty, které mohou kontaminovat vodu, ucpat vstupní otvor studny, nebo dokonce zničit čerpadlo domácí vodárny. Vyčistit studnu přitom není nic těžkého a podle našeho návodu to zvládnete i svépomocí.
Publikováno: 07. 11. 2021