Z kapacitních důvodů aktuálně nejsme schopni nabídnout žádné služby v oblasti realizace a projektování vodovodních a kanalizačních přípojek. Rádi vám ale pomůžeme s jinými projekty – třeba čistírnou odpadních vod. Děkujeme za pochopení! (Aktualizováno v říjnu 2024)
Napojení vaší nemovitosti k obecnímu vodovodu zajišťuje tzv. vodovodní přípojka. Zdánlivě se sice jedná jen o zanedbatelnou část potrubí, která vaši domácnost zásobuje vodou. Zákon č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích ale hovoří jasně – vodovodní přípojka je samostatná stavba, která ke své realizaci vyžaduje projektovou dokumentaci.
Vodovodní a kanalizační přípojka není dle zákona vodním dílem. Z toho vyplývá, že projekt vodovodní přípojky si může vzít na starost projektant s autorizací na pozemní stavby – tedy například osoba odpovědná za projekt vašeho domu.
Další možností je oslovit přímo autorizovaného projektanta vodohospodářských staveb, který mívá s podobnými projekty bohatší zkušenosti. Navíc se jeho razítko na projektech vyjímá o něco lépe, což může mít pozitivní vliv mimo jiné na průběh povolovacího procesu.
Věděli jste, že na rozdíl od vodovodní a kanalizační přípojky je domovní čistírna odpadních vod považována za vodní dílo? Z toho důvodu ji smí projektovat jen autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb.
V dnešní moderní době je hledání projektanta vodovodní přípojky relativně jednoduché, na spoustu z nich totiž narazíte během několika málo minut hledání na internetu. Kromě toho se však můžete poptat svých sousedů nebo přímo na místně příslušném vodoprávním úřadě, zda nemají s nějakým projektantem dobrou zkušenost.
Rozhodně vám však doporučujeme oslovit hned několik projektantů, jejichž nabídky mezi sebou následně porovnáte.
Jednotná sazba samozřejmě neexistuje, avšak cena projektu vodovodní přípojky se zpravidla pohybuje v rozmezí 10 000–15 000 Kč. Obvykle zahrnuje konzultace s klientem, projekt v několika vyhotoveních a veškeré případné úpravy na žádost úřadů – raději se však u projektantů předem informujte, co všechno máte v ceně.
Aby se projektant mohl pustit do práce, potřebuje mít k dispozici základní informace, ze kterých bude při projektování vycházet. Některé si zjistí sám (například na katastrálním úřadě), jiné bude chtít slyšet přímo od vás. Konkrétně ho bude zajímat:
určení lokality (parcelní čísla, katastrální území),
umístění objektu na pozemku (stávající, nebo budoucí),
zda již proběhla komunikace se správcem vodovodu,
zda již máte od správce polohu sítě či podmínky napojení,
pro kolik EO (ekvivalentních obyvatel) bude přípojka navrhována, případně o jaký se jedná provoz (obchod, ubytovna, kanceláře apod.),
přibližná představa o trase přípojky a místu napojení objektu,
přibližná představa o umístění vodoměrné šachty.
Projektová dokumentace se může mírně lišit projektant od projektanta. Každý projekt k vodovodní přípojce by ale měl obsahovat následující:
Technická zpráva včetně hydrotechnického posudku
Situační výkres v měřítku 1 : 1000 případně 1 : 500
Schéma vodovodní přípojky
Řez uložení potrubí
Detail napojení vodovodní přípojky na vodovodní řad
Podélný profil vodovodní přípojky
Výkres vodoměrné šachty
Čekací lhůty se samozřejmě liší v závislosti na pracovní vytíženosti projektanta. Většinou se ale dá domluvit na termínu zhotovení projektu, který vyhovuje oběma stranám. Z naší zkušenosti počítejte minimálně s dobou okolo dvou týdnů.
U zkušenějších projektantů je standardem, že po vyhotovení projektu ze všeho nejdříve obdržíte soubor ve formátu PDF na e-mailovou adresu. Až po vašem schválení projektant dokumentaci vytiskne, zkompletuje, opatří razítkem a zašle na vaši doručovací adresu. Takto byste měli obdržet hned několik kopií (paré), z nichž každé je určeno pro konkrétní úřad.
Pokud vlastníte podzemní nádrž na dešťovou vodu, zcela jistě se neobejdete bez čerpadla. Právě to vám umožní čerpat vodu z hluboké nádrže a dopravit ji tam, kam potřebujete. Jak ale vybrat to správné čerpadlo do retenční nádrže? A k čemu slouží domovní vodárna?
Publikováno: 15. 12. 2021Připojit svou nemovitost ke kanalizaci je jedním ze základních stavebních úkonů. Než ale poprvé kopnete do země, budete potřebovat projekt kanalizační přípojky, který vám vypracuje autorizovaný inženýr nebo architekt domu. Co takový projekt obnáší, jak dlouho si na něj počkáte a jaká je jeho cena?
Publikováno: 04. 05. 2021Jaké povinnosti v oblasti odvodu dešťové vody vám ukládá zákon? A jak odvod dešťové vody na vašem pozemku efektivně vyřešit?
Publikováno: 16. 06. 2023