Z kapacitních důvodů aktuálně nejsme schopni nabídnout žádné služby v oblasti realizace a projektování vodovodních a kanalizačních přípojek. Rádi vám ale pomůžeme s jinými projekty – třeba čistírnou odpadních vod. Děkujeme za pochopení! (Aktualizováno v říjnu 2024)
Vodovodní a kanalizační přípojky jsou dle stavebního zákona považovány za jednoduché stavby, nikoliv však za vodní díla. Veškerá administrativa proto spadá do kompetence jen a pouze stavebního úřadu. Ten od vás bude vyžadovat projektovou dokumentaci, na základě které vydá buď územní souhlas (pro přípojky do 50 metrů), nebo územní rozhodnutí.
Než stavební úřad vydá povolení ke stavbě vodovodní a kanalizační přípojky, čeká vás jednání s provozovatelem sítí a také s projektantem.
Před zahájením všech kroků je vhodné kontaktovat nebo osobně navštívit provozovatele vodovodu a kanalizace a předběžně dohodnout technické řešení napojení. Může se totiž stát, že omezená kapacita vodovodního či kanalizačního řadu již neumožňuje napojení další nemovitosti a vy budete muset hledat alternativní řešení.
Tip: Chybějící vodovodní přípojku dokáže nahradit vrtaná studna (ideálně v kombinaci s retenční nádrží na dešťovou vodu), zatímco o likvidaci odpadních vod se postará buď tříkomorový septik, nebo domovní čistírna.
Většinou se však s žádným problémem nesetkáte. Od provozovatele vodovodu a kanalizace tak zřejmě jen obdržíte seznam technických a zákonných norem, které je potřeba dodržet. Z toho nemějte těžkou hlavu – seznam stačí předat projektantovi, který požadavky zapracuje do projektové dokumentace.
Vodovodní ani kanalizační přípojka nemůže být povolena, pokud k ní není vypracovaná projektová dokumentace. Projekt přípojek si nechte vypracovat autorizovaným inženýrem, který k tomu má potřebná oprávnění. Příprava projektové dokumentace většinou zabere 3 až 5 týdnů.
Než budete moci požádat o povolení vodovodní a kanalizační přípojky, potřebujete zařídit ještě několik formálních kroků. V první řadě je třeba zaslat projektovou dokumentaci ke schválení provozovateli vodovodu a kanalizace a rovněž obecnímu úřadu.
Samotné povolení vodovodní a kanalizační přípojky je proces, který řídí příslušný stavební úřad. Zákon přitom rozlišuje přípojky s délkou do 50 metrů a nad 50 metrů.
Povolení vodovodní a kanalizační přípojky do 50 metrů
Jestliže stavební úřad shledá, že váš záměr splňuje zákonné podmínky, vydá do 30 dnů souhlas, který má platnost dvou let. V případě, že by stavební úřad nesouhlasil se záměrem vybudovat vodovodní přípojku, přesune své rozhodnutí do územního řízení.
Povolení vodovodní a kanalizační přípojky nad 50 metrů
Povolení přípojek delších než 50 metrů se řeší v územním řízení, které je o něco složitější. Zpravidla se ho zúčastníte vy, jakožto žadatel, a obec. Mezi zúčastněnými však může být také vlastník pozemku, kde se záměr realizuje (pokud je to někdo jiný než vy) a majitelé sousedních pozemků, které jsou stavbou přípojek dotčeny.
Úřad má v případě územního řízení právo požádat vás o doložení závazných stanovisek jiných správních orgánů – například odboru životního prostředí apod. Pokud vše proběhne v pořádku, úřad nakonec vydá stavební rozhodnutí o umístění stavby, opět s platností 2 let na realizaci stavby. S kladným rozhodnutím pak již jen zahájíte proces ohlášení stavby, k čemuž slouží samostatný formulář.
Ačkoliv se proces povolení vodovodní a kanalizační přípojky zdá relativně snadný, zpravidla vám zabere zhruba tři měsíce. Připravte se, že spoustu času strávíte vyplňováním všemožných formulářů, sháněním vyjádření a stanovisek úředních orgánů a návštěvami stavebního úřadu.
Sháníte nádrž na dešťovou vodu co nejlevněji? Pak jste na správném místě. Poradíme vám, jak nad koupí nádrže přemýšlet, kde se (ne)vyplatí ušetřit a na co si dát pozor. Vysvětlíme vám, s jakými náklady kromě samotného nákupu nádrže musíte počítat, jaké jsou možnosti dotace a jak je to se sazbou DPH.
Publikováno: 30. 10. 2023Jak vyřešit likvidaci odpadních vod, pokud není k dispozici kanalizace? Majitelům rekreačních objektů i trvale obydlených rodinných domů se nabízí hned tři možnosti – žumpa, tříkomorový septik a domovní čistírna odpadních vod. Jak se od sebe tato řešení liší a které z nich je pro vás to nejvhodnější?
Publikováno: 29. 05. 2021Čištění odpadních vod je nedílnou součástí vodního koloběhu. Možná vás překvapí, že čištění odpadních vod není lidským vynálezem, určitým způsobem se o něj stará i sama příroda – například pomocí...
Publikováno: 22. 10. 2023