Z kapacitních důvodů aktuálně nejsme schopni nabídnout žádné služby v oblasti realizace a projektování vodovodních a kanalizačních přípojek. Rádi vám ale pomůžeme s jinými projekty – třeba čistírnou odpadních vod. Děkujeme za pochopení! (Aktualizováno v říjnu 2024)
Vodovodní a kanalizační přípojka spojuje nemovitost a vodovodním, respektive kanalizačním řadem. Zatímco přípojka vody zásobuje nemovitost pitnou vodou, přípojka odpadu se stará o likvidaci odpadních vod.
Vodovodní i kanalizační přípojku řeší zákon o vodovodech a kanalizacích č. 274/2001 Sb. Dle zákona se v obou případech jedná o samostatné stavby, které ale nejsou vodním dílem. Z toho důvodu řeší veškerou administrativu pouze stavební, nikoliv vodoprávní úřad.
Ze všeho nejdříve vám doporučujeme oslovit provozovatele vodovodu a kanalizace a předběžně dohodnout technické řešení napojení. Čas od času se totiž stává, že ačkoliv se vodovodní i kanalizační řad nacházejí poblíž hranice pozemku, jejich kapacita neumožňuje napojení další nemovitosti.
V takovém případě je nutné zvolit alternativní řešení. Přípojka vody může být nahrazena vrtanou studnou, přípojka odpadu pak domovní čistírnou odpadních vod nebo tříkomorovým septikem.
Pokud je připojení možné, budete potřebovat žádost o existenci sítí. Podání je možné u většiny provozovatelů sítí učinit elektronicky. Tento dokument je klíčový pro následnou tvorbu projektu.
Jakmile od provozovatele sítí dostanete zelenou, můžete oslovit projektanta, který se pustí do zpracování projektové dokumentace. Tu zpravidla obdržíte 3–4 týdny po zahájení spolupráce. Projekt je následně třeba odnést opět za provozovatelem vodáren a kanalizace ke schválení a zapracovat případné připomínky. Až poté je projekt vodovodní a kanalizační přípojky připravený k jednání se stavebním úřadem.
Přípojku vody a odpadu lze povolit samostatně, nebo ve sloučeném stavebním řízení společně s povolením stavby domu. Pro přípojky do 50 m délky postačuje pouze územní souhlas. Jsou-li přípojky delší, budete potřebovat územní rozhodnutí.
Pokud nepatří vysedávání na úřadech k vašim oblíbeným činnostem, můžete si přiobjednat službu tzv. inženýringu. V takovém případě za vás projektanti vyřídí i veškerá úřední povolení: obstarají souhlasné rozhodnutí stavebního úřadu a vyjádření správce sítě. A vy můžete svůj čas věnovat důležitějším věcem.
Papírování je už skoro u konce, čeká vás poslední krok – žádost o zřízení přípojky, která se podává v zákaznickém centru správce sítě. Budete k ní potřebovat všechny předchozí dokumenty: projektovou dokumentaci k přípojkám, povolení stavebního úřadu, ale také výpis z katastru a vyjádření správce sítě k projektové dokumentaci.
Před započetím výkopových prací je potřeba určit místo napojení přípojky k hlavnímu řadu a zároveň vytyčit inženýrské sítě v okolí, aby se předešlo případné havárii. Až poté přichází na řadu samotný výkop, uložení potrubí do země a finální napojení přípojek.
Po provedení montážních prací, avšak ještě před zasypáním potrubí, je nutné provést u vodovodu tlakovou zkoušku a u kanalizace zkoušku vodotěsnosti. V tento moment se provádí rovněž geodetické zaměření inženýrských sítí. Po zasypání výkopu se musí staveniště uvést do původního stavu, včetně dotčených chodníků a komunikací.
Přípojky se nakonec musí napojit na vodovodní a kanalizační řad. Tento úkon si většinou bere na starosti přímo provozovatel sítí, jenž zároveň pohlídá, aby nedošlo k přerušení dodávky vody či ohrožení její kvality. Náklady na realizaci napojení přípojek, které se pohybují kolem 10 000 korun, hradí investor – zpravidla majitel pozemku a připojované stavby.
Realizace přípojky vody končí montáží vodoměru, propojením s vnitřní instalací a vpuštěním vody z veřejného vodovodu do nemovitosti. Montáž vodoměru mohou provádět pouze odborní pracovníci, jež mají pověření provozovatele vodovodu.
Po napojení na vodovodní a kanalizační řad vám začne být účtováno vodné a stočné. Pokud jsou již přípojky geodeticky zaměřeny, nic nebrání jejich kolaudaci. Po ukončení všech prací vydá provozovatel vodovodu či kanalizace souhlasné stanovisko s užíváním přípojky.
Nakonec vám nezbývá nic jiného, než podepsat smlouvu se správcem sítě. Tím máte splněnou poslední formalitu před tím, než začnete přípojku vody a odpadu konečně legálně užívat.
Cena vodovodní a kanalizační přípojky se liší případ od případu. Primárně totiž závisí na délce přípojky a na terénu, pod kterým vede. Kromě toho však do hry vstupují i další proměnné – cena projektové dokumentace, administrativní poplatky spojené s povolením nebo například hodinová sazba pracovníků stavební firmy.
Pro vaši představu jsme vyčíslili orientační náklady na přípojku odpadu, jejíž celková délka je 13 metrů. Z toho 3 metry vedou pod asfaltovým povrchem a 10 metrů pod trávníkem. Před výkopem nejprve pověřená osoba označí místo napojení přípojky na kanalizační řad a vytyčí další dvě inženýrské sítě, jež se nacházejí v okolí. Samotné výkopové práce si vezme na starost bagrista se sazbou 1 500 Kč/hodina, který výkop zvládne za tři hodiny. Projekt přípojky si necháte zpracovat od projekční kanceláře a povolení si zajistíte na vlastní pěst.
Jak by mohl vypadat kompletní účet?
Služba | Cena |
---|---|
Projektová dokumentace | 15 000 Kč |
Poplatky spojené s povolením | 2 000 Kč |
Vytyčení místa připojení + dvou sítí (práce na 2 hodiny) | 4 500 Kč |
Sazba bagristy (práce na 3 hodiny) | 4 500 Kč |
Výkop asfaltové komunikace (3 metry) | 18 000 Kč |
Výkop travnaté plochy (10 metrů) | 35 000 Kč |
Připojení kanalizační přípojky | 10 000 Kč |
Celková cena | 89 000 Kč |
Výsledné ceny neberte jako definitivní. Jedná se pouze o orientační ceny, které se mohou lišit v závislosti na hodinové sazbě pracovníků a konkrétním ceníku služeb.
Ne vždy lze ale přípojku vody a odpadu vybudovat – buď se vodovodní a kanalizační řad v obci vůbec nenachází, leží příliš daleko od hranice pozemku, nebo se k němu už nelze z kapacitních důvodů připojit. V takovém případě je třeba zvážit alternativy. Vodu na pozemek přivede vrtaná studna, kterou může doplnit retenční nádrž na dešťovou vodu, zatímco o likvidaci odpadních vod se postará domovní čistička nebo tříkomorový septik.
Ke všem třem zmíněným alternativám potřebujete opět projektovou dokumentaci.
Zajímá vás víc? Přečtěte si naše další články:
Vše, co by vás mohlo zajímat o domovní čistírně odpadních vod přehledně a na jednom místě.
Jak vybrat retenční nádrž na dešťovou vodu a jak získat zpět až 50 % výdajů díky dotaci Dešťovka?
Jak se od sebe liší žumpa, septik a domovní ČOV? A co z toho zvolit?
Jímka vs. septik aneb Jak likvidovat odpadní vody na chatě?
Uvažujete nad koupí tříkomorového septiku, ale nevíte, podle čeho se orientovat? Hlavními kritérii je objem septiku, jeho nosnost a cena. Kromě toho však musíte přihlížet také ke způsobu, jakým septik povolujete na vodoprávním úřadě. Máte z toho těžkou hlavu? Pak čtěte dál – poradíme vám, jak vybrat tříkomorový septik a svého rozhodnutí nelitovat.
Publikováno: 24. 12. 2021Jímka vs. septik – jaký je mezi nimi rozdíl? Udělejte si v tom jednou provždy jasno! Po přečtení článku už budete vědět, kdy se vám vyplatí vybudovat jímku a kdy je vhodnější investovat do tříkomorového septiku s filtrem.
Publikováno: 16. 06. 2022Přívod vody do domu patří mezi první otázky, které je nutné vyřešit, ať už dům stavíte, nebo zatím pouze kupujete pozemek. Jakými způsoby lze nemovitost zásobovat vodou a co to obnáší? V tomto článku přívod vody do domu zevrubně probereme.
Publikováno: 21. 12. 2022