S pojmem kolaudace jste se nejspíše setkali už při pořizování bydlení. Jedná se o poslední část stavebního řízení, po které již lze začít nemovitost legálně užívat, a to dle stavebního zákona č. 183/2006 Sb.
Možná vás ale překvapí, že kolaudace se týká stavby nejen domu či bytu, ale také vodního díla. Tím je mimo jiné domovní čistírna, tedy zařízení určené k likvidaci odpadních vod, které nahrazuje klasickou kanalizační přípojku.
Kolaudace domovní čistírny odpadních vod (ČOV) je výsledkem povolení stavby vodního díla. Ať už čistírnu povolujete klasickým vodoprávním řízením, nebo jste stihli povolení na ohlášení (to však od července 2024 už není možné využívat), v konečné fázi procesu dochází k jejímu zkolaudování.
Tip: Přečtěte si, jaké novinky přinesla novela stavebního zákona a jak na povolení domovní ČOV po zrušení ohlášky.
Kolaudace domovní ČOV neprobíhá automaticky, ale musíte o ni zažádat. K tomu slouží formulář, který zpravidla naleznete na webových stránkách vodoprávního či stavebního úřadu.
Kolaudace domovní ČOV není nijak složitý proces. Zvlášť pokud si přečtěte náš návod, jak postupovat krok za krokem.
Po dokončení stavby domovní čistírny odpadních vod příliš dlouhou neotálejte. Co nejdříve se obraťte na místně příslušný vodoprávní úřad, kterému doručíte vyplněnou žádost o kolaudaci domovní ČOV.
Tip: Stáhněte si Žádost o vydání kolaudačního souhlasu.
Po podání žádosti mají úředníci ze zákona 30 dnů na to, aby vaši žádost projednali a následně jí buď vyhověli, nebo z odůvodněných příčin zamítli. Pokud vaši žádost schválí, oznámí vám termín, kdy dojde ke kontrolní prohlídce vodního díla.
Úředníci vás informují mimo jiné i o tom, co vše budou během prohlídky kontrolovat. Pokud ale máte jakékoliv pochybnosti, nebojte se úřad kontaktovat a případné nesrovnalosti si včas vyjasnit.
Ke kontrolní prohlídce si připravte následující dokumenty:
Projekt domovní ČOV od autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb. Ještě ho nemáte? Obraťte se nás.
Veškerou dokumentaci k vámi vybrané čistírně odpadních vod.
Vyjádření správce toku (pouze v případě, že přečištěnou vodu vypouštíte do povrchových vod).
Doporučujeme si přečíst náš článek o povolení domovní ČOV. Nebudete se pak vůbec bát kolaudace, protože všechny tyto dokumenty již budete mít u sebe.
Jakmile od vodoprávního úřadu získáte kolaudační souhlas, můžete čistírnu odpadních vod začít konečně legálně užívat. Nezapomeňte ale, že čistička ke své správné funkci vyžaduje vaši pozornost a péči, která zahrnuje mimo jiné kontrolu činnosti dmychadla, výměnu filtrů nebo třeba odčerpání nahromaděného kalu. Kromě toho vás neminou pravidelné revize ČOV, které mají za úkol zjistit, zda čistička funguje tak, jak má.
Zajímá vás více? Přečtěte si, jak se správně starat o čističku odpadních vod nebo jak probíhají revize domovní ČOV.
Kolaudace představuje poslední krok na cestě za vaší domovní čistírnou, kterou následně můžete začít legálně používat a konečně tak hodit starosti s likvidací odpadních vod za hlavu.
Pokud se kolaudací a obecně celým procesem získávání povolení nechcete zabývat, obraťte se na nás. Zpracujeme vám projekt domovní ČOV a získáme všechna nezbytná povolení, zatímco vy se můžete věnovat své práci, rodině či koníčkům.
Na našem e-shopu najdete kvalitní a osvědčené čistírny odpadních vod za stejné ceny jako u výrobců. Pokud u nás objednáte projekt a povolení, získáte navíc na domovní čistírnu slevu 2 000 Kč. Samozřejmě vám poradíme i s výběrem příslušenství.
Chcete mít s realizací domovní čistírny odpadních vod skutečně minimum starostí? Pak je tu naše služba ČOV na klíč. V rámci této služby se o všechno okolo čističky postaráme my v ZAKRA: vypracujeme projekt, oběháme úřady kvůli povolení, seženeme hydrogeologa a poté ČOV na vašem pozemku postavíme a zprovozníme. Ušetříte tak spoustu času, který můžete věnovat něčemu jinému.
Řešíte něco jiného ohledně vody v domě? Potřebujete projekt vodovodní či kanalizační přípojky, realizovat studnu nebo byste na své chatě rádi vyměnili žumpu za septik s filtrem? I v těchto případech jsme vám k dispozici.
Stačí vyplnit náš kontaktní formulář a my se vám co nejdříve ozveme. Úvodní konzultace je samozřejmě nezávazná a zdarma.
Stavíte rodinný dům v místech, kde se nenachází obecní kanalizace? V tom případě vás s největší pravděpodobností čeká pořízení domovní čistírny odpadních vod. Poradíme vám, jak vybrat domovní čističku odpadních vod (ČOV), na co si dát pozor a které konkrétní čistírny jsou nejlepší volbou.
Publikováno: 01. 02. 2021Vodovodní přípojku považujeme za samostatnou stavbu, kterou je dle zákona potřeba povolit na stavebním úřadě. K tomu však potřebujete projekt vodovodní přípojky. Jak takový projekt vypadá, kdo vám ho smí vypracovat a kolik za něj zaplatíte?
Publikováno: 10. 12. 2021Přemýšlíte, kolik asi tak stojí stará dobrá žumpa na odpadní vody? Možná se budete divit – samotná nádrž sice stojí pár tisícovek, náklady na provoz bezodtoké jímky se však mohou každý rok vyšplhat až na 40 tisíc korun. Jak je to možné? Cena žumpy se totiž z velké části odvíjí od nákladů na její vývoz.
Publikováno: 18. 10. 2021