Žumpa neboli bezodtoká jímka je plastová či betonová nádoba, která se od nepaměti používá u starších nemovitostí nebo rekreačních objektů. Slouží k akumulaci odpadních vod, které z ní ale nikam neodcházejí a jednou za čas je třeba nechat je vyvézt fekálním vozem.
Na vývoz jímky je třeba najmout společnost s licencí na odvoz fekálií, což má samozřejmě svou cenu. Za jednu návštěvu fekálního vozu zaplatíte zhruba 800–3 500 korun v závislosti na objemu vaší jímky. Pokud má jímka dvojnásobný objem než fekální vůz, pak vám budou naúčtovány rovnou dva vývozy.
Ještě důležitějším údajem je četnost vyvážení jímky. Ta závisí jednak na velikosti jímky, jednak na počtu osob, které ji používají.
Vzhledem k tomu, že jedna osoba denně vyprodukuje zhruba 100 litrů odpadních vod, jímku o obsahu 4 kubíků (4 000 litrů) zvládne naplnit za 40 dní. Ve dvou lidech se interval vývozu zkrátí na 20 dní a čtyřčlenná rodina už bude muset fekální vůz volat každých 10 dnů. Jen za vývoz jímky tak za pouhý měsíc zaplatíte 2 400–9 000,-.
K rodinným domům se standardně doporučují jímky o objemu 8 až 15 m³, k rekreačním objektům pak stačí menší nádrže o objemu 3 až 8 m³.
Od ledna 2021 má každý vlastník bezodtoké jímky povinnost uchovávat si doklady o tom, kolik odpadu z jejich žumpy fekální vůz odvezl, a to až dva roky zpětně. V případě, že požadované potvrzení nebude schopen doložit, hrozí mu pokuta až ve výši 100 tisíc korun. Účelem nově přijatého zákona je zamezit tomu, aby splašky z domácích jímek končily například na polích.
Možná se teď ptáte, zda se i přesto jímka na vyvážení někam hodí. Z našeho pohledu je vhodným řešením pouze k objektu, který je minimálně používaný, a tudíž se k němu nevyplatí pořizovat tříkomorový septik, nebo dokonce domovní čistírnu odpadních vod.
Uvažujete-li nad pořízením žumpy, pak vám doporučujeme spočítat si, na kolik vás pravidelné vývozy jímky vyjdou v horizontu 10 let. Jestliže konečná částka přesáhne pořizovací náklady na alternativní řešení (tříkomorový septik nebo domovní ČOV), pak pro vás pořízení jímky bude finančně nevýhodné.
Žumpa slouží od nepaměti k akumulaci splašek. V současnosti ji však nahrazují modernější způsoby likvidace odpadních vod, jako je domovní čistička a tříkomorový septik, které odpadní vody zbavují až 97 % nečistot. Jedná se tak o ideální řešení v případě, že k nemovitosti nelze přivést kanalizační přípojku.
Zajímá vás víc? Přečtěte si, jak se od sebe liší žumpa, septik a domovní čistírna.
Jak název napovídá, tříkomorový septik je nádrž, uvnitř které se nacházejí tři komory. Těmi postupně protékají odpadní vody z domácnosti, které jsou průběžně zbavovány nečistot a kalu. Sám o sobě se tříkomorový septik příliš neliší od již zmíněné bezodtoké jímky. Jakmile za něj ale umístíte filtr, účinnost čištění odpadních vod se výrazně zvýší.
Na rozdíl od žumpy je septik vodním dílem, proto k jeho stavbě potřebujete projekt a stavební povolení. Jestliže hodláte přečištěné odpadní vody likvidovat vsakem na pozemku nebo je chcete využít k zálivce zahrady, musíte si sehnat také kladný hydrogeologický posudek.
Domovní čistička odpadních vod se, podobně jako septik, skládá ze tří komor, v nichž probíhá mechanicko-biologické čištění odpadních vod. Ty jsou nejprve zbaveny pevných nečistot a následně i organických látek, jejichž rozklad mají na starosti aerobní bakterie sídlící v čističce. Z nádrže poté vytéká voda zbavená až 97 % nečistot.
Ani v případě domovní ČOV se neobejdete bez projektu a povolení stavby. Uvažujete nad vsakem přečištěných odpadních vod? Pak rovnou volejte i hydrogeologa – jeho posudek bude také nutnou součástí celého administrativního procesu.
K instalaci samonosné retenční nádrže na dešťovou vodu nepotřebujete pomoc odborníků. Zjistěte, jak správně usadit a zapojit retenční nádrž svépomocí. Přinášíme vám přehledný postup krok za krokem, díky kterému pro vás instalace nádrže bude hračka.
Publikováno: 04. 01. 2022Přemýšlíte, kolik asi tak stojí stará dobrá žumpa na odpadní vody? Možná se budete divit – samotná nádrž sice stojí pár tisícovek, náklady na provoz bezodtoké jímky se však mohou každý rok vyšplhat až na 40 tisíc korun. Jak je to možné? Cena žumpy se totiž z velké části odvíjí od nákladů na její vývoz.
Publikováno: 18. 10. 2021Retenční nádrže představují ideální způsob, jak na svém pozemku zachycovat dešťovou vodu a tu dále využívat jak na zahradě, tak v domácnosti. Zásoby vody v ní vydrží až 3 týdny, takže ani delší období sucha už se vás nedotkne. Zjistěte, jak funguje retenční nádrž na dešťovou vodu a podle čeho ji vybírat.
Publikováno: 02. 04. 2021