Kopaná studna je v podstatě historický předchůdce studny vrtané. I z toho důvodu se s ní dnes setkáte spíše u starších nemovitostí. Sahá do hloubky několika metrů, proto se doporučuje budovat v místech, kde se pramen spodní vody nachází relativně blízko povrchu.
Z výše uvedeného vyplývá, že kopaná studna slouží k jímání vody z mělčích vrstev, jejíž kvalita nebývá zrovna ukázková. Často obsahuje dusičnany a dusitany, které se do půdy dostávají při hnojení, ale i mnohé další nečistoty, které do podzemní vody prosakují například ze špatně těsnící žumpy nebo septiku. Voda z kopané studny se tak hodí spíše jen pro zalévání trávníků, záhonů a okrasných dřevin.
V případě kopané studny je její vydatnost přímo závislá na množství srážek. V období sucha nebo holomrazů tak může dojít k poklesu hladiny studniční vody. Na druhou stranu, pokud je vody dostatek, je kopaná studna schopna zadržet velké množství vody a umožňuje tak větší jednorázový odběr.
Kopaná studna se hloubí ručně nebo za pomocí stroje. Čas potřebný k její stavbě se liší v závislosti na složení podloží v místě hloubení a na samotné hloubce studny. Vzhledem k vyšší pracnosti a nárokům na odvoz vykopaného materiálu si ale počkáte o něco déle, než byste čekali na studnu vrtanou.
Kopanou studnu můžete teoreticky hloubit svépomocí, ale pouze do hloubky 3 metrů, což pro dosažení kvalitní vody většinou nestačí.
Jelikož kopaná studna sahá jen několik metrů pod zem, často se stává, že po nějaké době vyschne. Většinou však není problém studnu prohloubit. Samozřejmě se s tím ale pojí celá řada povinností – k prohloubení studny je třeba hydrogeologický posudek, zjednodušená projektová dokumentace a povolení vodoprávního úřadu.
Výhody kopané studny | Nevýhody kopané studny |
možnost stavby svépomocí (do hloubky 3 metrů) | jímání vody z mělké hloubky |
akumulace vody umožňující větší jednorázový odběr | nižší kvalita vody |
možnost prohloubení | množství vody je přímo závislé na množství srážek |
šetrnější budování studny v okrasných zahradách | nedostatek vody hrozí nejen v období sucha, ale i v období zimních holomrazů |
levnější a jednodušší údržba | pevné podloží zvyšuje náklady na výstavbu |
V současné době se téměř výhradně hloubí vrtané studny. Hlavním důvodem je úbytek podzemní vody, která se tak nachází v mnohem větší hloubce, než kam běžně dosáhne kopaná studna. Vrtané studny lze vést do hloubky několika desítek metrů, čímž máte zajištěný dostatečně vydatný zdroj vody, který jen tak nevyschne.
Vrtaná studna jímá podzemní vodu z mnohem větší hloubky, která většinou dosahuje vysoké kvality. Konstrukce studny navíc umožňuje účinně izolovat vodu z hlubších vrstev od znečištěné povrchové vody, která zpravidla obsahuje v zemědělství hojně používané dusičnany. Díky tomu lze očekávat, že studniční voda bude dosahovat kvality pitné vody, ačkoliv garantovat to před započetím stavby nelze.
Zda je voda ze studny pitná, zjistíte jedině tak, že vzorek odešlete k laboratornímu rozboru. Ten na základě několika ukazatelů posoudí, zda voda dosahuje kvality pitné vody.
Díky tomu, že studna sahá do větších hloubek, není její vydatnost přímo závislá na úhrnu srážek. Jestliže se vám ji proto podaří na pozemku správně umístit a následně vyhloubit, budete mít s největší pravděpodobností zajištěno relativně stálé množství vody po celý rok.
Ke stavbě vrtané studny už potřebujete specializovanou firmu, která disponuje vrtnou soupravou. Samotná realizace vrtané studny trvá 1–2 dny v závislosti na typu podloží a požadované hloubce vrtu.
Výhody vrtané studny | Nevýhody vrtané studny |
hloubka vrtu | nemožnost stavby svépomocí |
možnost izolace vody z mělčích a hlubších vrstev | nutnost zajištění přístupu vrtné techniky na pozemek |
kvalitnější voda | bez možnosti dodatečného prohloubení |
relativně stabilní množství vody po celý rok | dražší a náročnější údržba |
možnost jímání užitkové i pitné vody | |
relativně nenáročná a rychlá výstavba |
Než se definitivně rozhodnete, kterému typu studny dáte přednost, poraďte se s odborníky. Doporučujeme se spojit s hydrogeologem, jehož služby ještě v budoucnu využijete. Hydrogeolog se dostaví na váš pozemek a na základě hydrogeologického průzkumu určí, kde a v jaké hloubce se nachází pramen spodní vody. Na základě toho vám je schopen poradit, jaký typ studny zvolit a kam ji umístit, abyste se co nejdříve mohli radovat z vlastního zdroje vody.
Pokud chcete mít jistotu, že se v místě určeném hydrogeologem skutečně nachází pramen spodní vody, nechte si provést průzkumný vrt. Nezapomeňte ale, že od roku 2019 je nutné nejprve požádat vodoprávní úřad o souhlas. Dříve se totiž stávalo, že zřizovatel studny nenechal průzkumný vrt legalizovat a bez oznámení úřadům ho začal používat k jímání podzemní vody.
Pokud se na svém pozemku rozhodnete vybudovat vrtanou studnu, což vám vřele doporučujeme, mějte na paměti, že se jedná o vodní dílo. To znamená, že stavbě studny předchází hned několik legislativních kroků, bez kterých nelze studnu legálně používat.
Ze všeho nejdříve budete potřebovat hydrogeologický posudek, který vám vypracuje již zmíněný hydrogeolog. Posudek pak slouží jako podklad pro projektanta.
Tip: Přečtěte si, kolik stojí hydrogeologický posudek.
V druhém kroku předáte hydrogeologický posudek projektantovi, který je autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb. Pokud jste projektanta dosud nesehnali, obraťte se na nás. Projekt vrtané studny si rádi vezmeme na starost.
S projektem v ruce můžete zamířit na vodoprávní úřad, který vydá povolení ke stavbě a povolení k nakládání s vodami. I s tím vám umíme pomoci, stačí nás kontaktovat.
Konečně můžete kopnout do země – respektive objednat stavební firmu, která vám vrtanou studnu dle projektu vybuduje. Teď už jste skutečně jen krůček od toho, abyste měli na pozemku svůj vlastní zdroj vody.
Nakonec zbývá jediné, a to zkolaudovat právě postavenou studnu. Tento krok rozhodně neopomeňte! Teprve kolaudační souhlas vodoprávního úřadu vám dává právo začít studnu legálně užívat.
Domovní čistírna účinně zbavuje odpadní vody až 97 % nečistot, což z ní dělá oblíbenou alternativu kanalizační přípojky u rodinných domů. Hodí se ale čistička odpadních vod na chatu? Pokud ano, jaká? A pokud ne, jaké další možnosti se vám nabízí?
Publikováno: 07. 03. 2024Společně s domovní čistírnou odpadních vod obdržíte od výrobce také provozní řád. V něm se mimo jiné dozvíte, jak se starat o ČOV, aby fungovala přesně podle vašich představ. Co když ale nad pořízením čistírny teprve uvažujete a chcete si udělat představu o tom, co konkrétně vás čeká? Pak čtěte dál – prozradíme vám, jak vypadá taková běžná údržba ČOV.
Publikováno: 22. 12. 2021Potřebujete realizovat vodovodní či kanalizační přípojku? Pak se neobejdete bez zjištění, kde vedou v okolí vašeho pozemku inženýrské sítě. Odborně řečeno, potřebujete takzvané vyjádření k existenci sítí. Pojďme se podívat, co to je, kde jej získat a proč je tak důležité.
Publikováno: 27. 07. 2023