Dešťová voda zachycená v sudech a nadzemních nádržích na zahradě se využívá především na zalévání zahrady. Pokud vodu zadržujete v podzemní nádrži, můžete ji napojit na domácí rozvody vody a používat ke splachování toalety, praní prádla nebo běžnému úklidu a po její úpravě také k osobní hygieně.
Tímto způsobem šetříte nejen zdroje pitné vody, ale také svou peněženku. Náklady na vodné a stočné vám mohou klesnout i více než o 50 %.
Dešťovou vodu lze schraňovat buď v nadzemních, nebo podzemních nádržích. Který typ zvolit, záleží zejména na tom, jak chcete s dešťovou vodou dále nakládat – tedy zda bude sloužit pouze k zálivce zahrady, nebo ji chcete přivést i do domácnosti. Do hry ale vstupují také finance nebo prostorové možnosti, které skýtá váš pozemek.
Mezi nadzemní nádrže řadíme klasické plechové barely a plastové IBC kontejnery, které se umísťují přímo pod okap. Tím pádem je dešťová voda neustále vystavena vnějším podmínkám, což se podepisuje na její kvalitě. Zatímco v létě se voda v nádrži rychle kazí a množí se v ní mikroorganismy, v zimě má tendenci zamrzat.
Nadzemní nádrže jsou proto vhodným řešením pouze v případě, že chcete dešťovou vodu používat k zálivce zahrady, případně k dalším činnostem na pozemku (mytí zahradního náčiní, mytí auta). Voda, která se v nich hromadí, se už ale nehodí k napouštění bazénu a rozhodně ji nelze použít v domácnosti.
Zejména u novostaveb bývají preferovanou variantou akumulační a retenční nádrže na vodu. Ty se instalují pod zem, takže se dešťová voda nekazí a vydrží čerstvá po dobu až tří týdnů. Takto akumulovanou vodu lze následně použít nejen na zahradě, ale i v domácnosti – například ke splachování toalety, praní prádla nebo běžnému úklidu.
Akumulační nádrže na vodu – Slouží pro zachycování a skladování dešťové vody, se kterou pak můžete libovolně nakládat, a to po neomezeně dlouhou dobu.
Retenční nádrže na vodu – Slouží pro zadržení určitého množství dešťové vody předtím, než se vsákne na pozemku nebo než odteče do kanalizace či vodního toku. S takto zachycenou vodou můžete nakládat jen po omezenou dobu.
Podzemní nádrž musí být schopna pojmout zásoby dešťové vody alespoň na tři týdny. Ptáte se, proč právě na tak dlouho? Podle odborníků totiž trvají sucha na našem území maximálně tři týdny. Poté lze očekávat, že přijde déšť, který podzemní nádrž opět naplní.
Velikost podzemní nádrže se pak určuje s ohledem na tento předpoklad. Do výpočtu se zahrnuje:
plocha střechy, která bude vodu zachytávat,
průměrný úhrn srážek za rok v dané lokalitě,
plocha zavlažované zahrady,
případně další využití dešťové vody (splachování, praní prádla, atd.).
Jak velkou podzemní nádrž potřebujete právě vy, vám napoví online kalkulačka. Pokud si však chcete udělat jen orientační představu o objemu nádrže, můžete vyjít z obecného pravidla, dle kterého 1 m³ vody vystačí na zálivku 100 m² zahrady. Máte-li tedy zahradu o ploše 500 m², budete potřebovat nádrž o objemu 5 m³.
S pořízením podzemní nádrže se samozřejmě pojí vyšší finanční náklady. Konečná cena zahrnuje nejen samotnou nádrž, ale také výkopové a instalatérské práce a nezbytné příslušenství. K nádrži je třeba přikoupit zejména filtrační mechanismus, který dešťovou vodu zbavuje nečistot, a čerpadlo pro pohodlné nakládání s vodou.
Dobrou zprávou je, že na pořízení podzemní nádrže na dešťovou vodu se vztahuje dotace Dešťovka.
Cena samotné podzemní nádrže se pak liší v závislosti na velikosti a materiálu nádrže. V následující tabulce vidíte ceník nejčastějších typů nádrží, které jsou aktuálně k dostání.
Přesná výše dotačního příspěvku záleží na vícero faktorech, z nichž tím hlavním je objem retenční nádrže a způsob využívání srážkové vody. V každém případě činí příspěvek maximálně 50 % celkových způsobilých výdajů, které jste schopni doložit. Příspěvek se vždy skládá z fixní částky (pohybuje se v rozmezí od 20–60 000,-), ke které se připočítává částka 3 500,- za každý m³ nádrže (jejíž minimální objem je stanovený na 2 m³).
Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady – Tato dotace je k dispozici pouze pro majitelé již stávajících domů, kteří si chtějí pořídit retenční nádrž výhradně za účelem zálivky zahrady. Příspěvek v tomto případě tvoří fixní část 20 000,-, ke které se připočítává 3 500,- za každý kubický metr nádrže. Získat tak můžete příspěvek ve výši až 55 000,-.
Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady a splachování WC – Druhá varianta je k dispozici také majitelům novostaveb, kteří chtějí srážkovou vodu využívat nejen na zahradě, ale i v domácnosti ke splachování toalety. Nezbytnou podmínkou je striktní oddělení rozvodu srážkové vody od rozvodu vody pitné. Dotace se může vyšplhat až na 65 000,-.
Využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody – Třetí varianta podporuje využití takzvané šedé vody (odpadní voda ze sprchy, vany a umyvadla), která je po přečištění použita ke splachování toalety. Jestliže se kromě šedé vody rozhodnete v domácnosti využít i vodu srážkovou, dotace dosáhne až k 105 000,-.
K tomu, abyste získali dotační příspěvek, potřebujete mimo jiné odborný posudek od autorizovaného projektanta. Pokud jste takového ještě nesehnali, obraťte se na nás. Nabízíme první konzultaci zcela zdarma a následně také kompletní vyřízení dotace Dešťovka.
Vrtaná studna je dle zákona považována za vodní dílo, které je třeba povolit na stavebním a vodoprávním úřadě. V opačném případě vám hrozí pokuta ve výši až 50 000 korun. Jak ale povolení vrtané studny získat? Na to se podíváme v dnešním článku.
Publikováno: 07. 11. 2021Jste z Plzně a okolí a sháníte domovní čistírnu odpadních vod (ČOV)? Naše společnost se sídlem v Plzni se věnuje všemu okolo čističek. Připravíme projekt, vyřídíme povolení a pokud budete chtít, celou ČOV vám postavíme na klíč. Dodáváme služby po celé ČR, primárně se však zaměřujeme na Plzeňsko.
Publikováno: 29. 09. 2023Uvažujete nad pořízením domovní čistírny odpadních vod? V tom případě budete potřebovat oslovit autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb, který vám zpracuje projekt domovní ČOV. Pojďme se podívat na to, kde najít zkušeného projektanta, co vše musí obsahovat projektová dokumentace a kolik za ní zaplatíte?
Publikováno: 27. 04. 2021