Dotace na čističku odpadních vod: Jak ji získat?

Publikováno: 28. 12. 2021 7 minut čtení
micheile-henderson-ZVprbBmT8QA-unsplash-768x512-1.jpeg
Dotační programy určené na výstavbu domovních čistíren odpadních vod teoreticky existují rovnou tři. Do každého z nich se však může zapojit někdo jiný – a některé zatím čekají na otevření nové výzvy. Pojďme si jednotlivé dotace na čističku odpadních vod představit podrobněji. Dozvíte se, kdo o ně může žádat, za jakých podmínek a kolik činí dotační příspěvek.

Tři verze dotace na čističku odpadních vod

V článku si posvítíme na tři verze dotace, díky nimž můžete získat podporu na stavbu domovní čistírny odpadních vod.

  1. Dotace od MŽP a Státního fondu pro životní prostředí určená na výstavbu soustavy domovních čistíren v obci (aktuálně se čeká na otevření nové výzvy).

  2. Dotace poskytovaná obcí na individuální výstavbu domovní čistírny.

  3. Dotace Dešťovka, konkrétně její třetí varianta, která zahrnuje využití nejen dešťové, ale také odpadní vody. 

Dotace od MŽP a Státního fondu pro životní prostředí

Dotační program Ministerstva životního prostředí a Státního fond pro životní prostředí je určen pro výstavbu soustavy domovních čistíren v obci. O dotaci tak mohou žádat výhradně obce, městské části, dobrovolné svazky obcí nebo společnosti vlastněné z více než 50 % obcemi či městy.

dotace na čističku odpadních vod

Dotace aktuálně (2024)

Aktuálně jsou dotace na domovní čistírny odpadních vod vyčerpány a příjem žádostí byl ukončen k 20. 12. 2023. SFŽP ČR společně s oznámením o ukončení příjmu žádostí uvedl, že "s otevřením další výzvy Státní fond životního prostředí ČR počítá v průběhu příštího roku". Zatím (říjen 2024) však k otevření výzvy nedošlo.

Jaké jsou podmínky pro získání dotace

Dotace bude žadateli přidělena pouze v případě, že se soustava domovních čistíren postará o likvidaci odpadních vod minimálně 30 % ekvivalentních obyvatel (EO = osoba, která denně vyprodukuje cca 150 litrů odpadních vod). Ti navíc musí mít v dané oblasti trvalé bydliště. 

Jestliže se na daném území vyskytují domy s více bytovými jednotkami, na domovní čistírnu odpadních vod se musí napojit všichni obyvatelé. V opačném případě nebude žádost o dotaci schválena.

Nemovitosti sloužící ke komerčním účelům (ubytovací zařízení, restaurační zařízení), ale také rekreační zařízení, jako jsou chalupy a chaty, nelze do projektu zahrnout. 

Jaká je výše dotace

Dotace na čističku odpadních vod může ve finále pokrýt až 80 % způsobilých výdajů. Do nich lze započítat nejen nákup čistíren, ale také náklady na projektovou dokumentaci, instalaci čistíren a související stavební práce nebo náklady na monitoring systému, jeho servis a pravidelnou údržbu po dobu 10 let.

V případě jedné domovní čističky odpadních vod závisí výše dotace na počtu ekvivalentních osob (EO), které budou na čističku napojeny.

  • Domovní čistírna s kapacitou 1–15 EO – dotace ve výši až 150 000 korun

  • Domovní čistírna s kapacitou 16–50 EO – dotace ve výši až 300 000 korun

Jak lze o dotaci žádat

Žádosti o dotaci na čističku odpadních vod mohou obce či městské části zasílat přímo Státnímu fondu životního prostředí. K žádosti je třeba přiložit jeden návrh za dané území, jehož součástí by měl být seznam všech parcel dotčených realizací projektu, a projektová dokumentace.

Žádosti bylo možné posílat do 20. 12. 2023. Právě tehdy došlo k vyčerpání celkové sumy, která tentokrát činila 450 milionů korun. Projekty, které dotaci získaly, musí být zrealizovány do 31. 12. 2026.

Dotace poskytovaná obcí na individuální výstavbu domovní čistírny

Čas od času se můžete setkat také s obecní dotací, o níž mohou žádat fyzické osoby, které vlastní nemovitost v daném katastrálním území. Dotace se poskytuje na výdaje spojené s vybudováním domovní čistírny odpadních vod pro nemovitosti, které se nacházejí na území obce a u kterých není vybudována splašková kanalizace napojená na centrální čistírnu odpadních vod.

dotace na čističku odpadních vod

Aktuálně lze o dotační příspěvek žádat například v těchto obcích a městech:

  • Obec Plešnice – U zařízení již provozovaných a povolených, které byly dokončeny před 1. 1. 2019, činí dotace 25 000 Kč. U zařízení vybudovaných a povolených po 1. 1. 2019 činí dotace 50 000 Kč. U zařízení vybudovaných a povolených po 1. 1. 2019, kde technické řešení neumožňuje zaústění výtoku přečištěné vody do kanalizace či otevřené vodoteče činí dotace 60 000 Kč. Plánovaný výhled poskytování dotace je do 31. 12. 2024.

  • Obec Pšov – Žádost lze podávat od 1. 2. 2024 do 29. 11. 2024. Výše dotace může dosáhnout na jedno číslo popisné činí maximálně 130 000 Kč, současně 90 % vynaložených nákladů.

  • Obec Rybí – Žádost lze podávat průběžně od 1. 5. 2024. Výše dotace činí 50 % z uznatelných nákladů a odvíjí se od velikosti domovní ČOV: do 4 ekvivalentních obyvatel činí nejvýše 30 000 Kč, u ČOV pro 5–8 ekvivalentních obyvatel činí nejvýše 35 000 Kč, u ČOV pro 9 a více ekvivalentních obyvatel je to nejvýše 40 000 Kč. Žádost o dotaci na realizaci ČOV může být podána nejvýše do jednoho roku pro vydání kolaudačního rozhodnutí vodoprávního úřadu o povolení k užívání ČOV.

Dotace Dešťovka: Využití odpadních vod

Dotační program Dešťovka vznikl pod záštitou Ministerstva životního prostředí za účelem podpory využívání dešťové vody a šetření zdrojů vody pitné. Má přitom hned tři varianty, nás ale bude zajímat jen ta třetí. Zároveň je důležité zmínit, že v září 2023 prošla Dešťovka razantní proměnou a nyní lze tento typ dotace čerpat pouze v kombinaci s jiným opatřením – například zateplením, novostavbou nebo s výměnou a instalací zdrojů energie. Také už není potřeba odborný posudek – stačí doložit zprávu o instalaci zařízení či realizaci opatření. 

Tip: Veškeré detaily o Dešťovce jsme vám sepsali v samostatném článku.

Využití přečištěné odpadní vody se současným využitím srážkové vody

Od září 2023 podporuje třetí varianta využití takzvané šedé vody (odpadní voda ze sprchy, vany a umyvadla), která je po zbavení nečistot v domovní čistírně použita ke splachování toalety. Zároveň je nutné v domácnosti využít i vodu srážkovou. Dotace může dosáhnout až k 105 000 korun.

dotační program Dešťovka – třetí varianta

Kdo může o dotaci žádat

Dotaci mohou čerpat pouze majitelé obytných domů, nikoliv majitelé komerčních objektů sloužících k podnikání (hotely, penziony, restaurace, atd.). Důležitou podmínkou také je, že žadatel musí být finančně solventní, to znamená nemůže mít:

  • nesplacené závazky u finančního úřadu,

  • nesplacené závazky u správy sociálního zabezpečení,

  • nesplacené závazky u jiného orgánu veřejné správy,

  • dům v exekuci, policejním obstavení nebo jako součást insolvenčního řízení.

Jaké jsou podmínky pro získání dotace

Kromě toho, že dotací smějí čerpat pouze majitelé obytných domů, kteří jsou finančně solventní, musí být dodrženy také následující podmínky:

  • Maximální finanční podpora je 50 % z celkově investované částky.

  • K jednomu domu lze dotaci dostat jen jednou.

  • V případě využití dešťové vody musí být minimální velikost retenční nádrže 2 m³.

  • V případě využití dešťové vody na splachování musí být u stávajících obytných domů napojena alespoň jedna toaleta a u novostaveb všechny. 

Jaká je výše dotace

Dotační příspěvek činí maximálně 50 % celkových způsobilých výdajů, které jste schopni doložit. Tvoří ho fixní částka (20–60 tisíc korun), ke které se připočítává částka 3 500 Kč za každý metr krychlový nádrže na dešťovou vodu (v případě jejího využití). 

Výše finanční podpory dotace Dešťovka od září 2023 – rodinné domy

Typ řešení

Fixní složka

Variabilní složka

Maximální výše

Zálivka

20 000 Kč

objem nádrže m3 x 3 500 Kč

55 000 Kč

Zálivka + splachování

30 000 Kč

objem nádrže m3 x 3 500 Kč

65 000 Kč

Kombinace šedé a dešťové vody (šedá voda)

70 000 Kč

objem nádrže m3 x 3 500 Kč

105 000 Kč

Aktuální podmínky dotace pro rodinné domy najdete v Závazných pokynech pro žadatele.

Jak lze o dotaci žádat

Prvním krokem je konzultace s projektantem – ideálně autorizovaným vodohospodářem, který má zkušenost s vyřizováním dotací a přípravou projektové dokumentace. Druhým krokem je samotné podání žádosti, které lze učinit online přímo na stránkách dotačního programu. K žádosti je nutné připojit další nezbytné dokumenty včetně vyplněného a podepsaného formuláře žádosti s podpisem. 

Hledáte spolehlivou firmu, která vám s poradí, jak na úspěšné vyřízení dotace? Kontaktujte nás – s dotačním programem Dešťovka máme bohaté zkušenosti.

Projekt domovní ČOV

Pro získání některých výše zmíněných dotací na čističku odpadních vod budete potřebovat odborný posudek a projektovou dokumentaci. Tu vám smí vypracovat pouze autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb, jakým je například naše projekční kancelář Zakra. Neváhejte nás proto kontaktovat, rádi vám poradíme a vytvoříme nabídku na míru.

Nezávazně nás kontaktujte

  • Vyberete službu
  • Lokalita