Dešťovka je součástí dotačního programu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám. Opatření Dešťovky mají za úkol podporovat šetrné hospodaření s vodou. O dotaci můžou žádat ti, kdo chtějí k domu instalovat akumulační nádrž na dešťovou vodu, a tu následně používat nejen k zálivce zahrady, ale třeba i ke splachování toalety.
Od 1. září 2023 platí pro čerpaní dotace Dešťovka (v rámci NZÚ) nové podmínky (ty aktuální najdete v pokynech pro žadatele z rodinných domů).
Dešťovku můžete čerpat pouze jako součást dalších opatření. Jinými slovy, Dešťovka od září 2023 už není samostatným dotačním titulem, takže nelze realizovat pouze akumulační nádrž – dotaci na využití dešťové a odpadní vody lze čerpat pouze v kombinaci se zateplením, novostavbou nebo s výměnou a instalací zdrojů energie.
Odborný posudek už není potřeba. Zásadního zjednodušení doznala předepsaná forma odborného posudku.
V rámci dotace už nelze realizovat pouze čističku šedých vod. Řešení dříve nazvané "Šedá voda" končí, nově musí systém přečištění šedé vody zahrnovat využití dešťové vody.
Vše ostatní zůstává stejné, zejména pak výše dotační podpory.
Dotační příspěvek se vyplácí až zpětně a pokrývá maximálně 50 % způsobilých výdajů, které jste po realizaci projektu schopni doložit. Konkrétní výše dotace se pak odvíjí zejména od objemu nádrže a způsobu využívání srážkové vody.
Příspěvek se vždy skládá z fixní částky (20–70 tisíc korun), ke které se připočítává částka 3 500 korun za každý metr krychlový nádrže (jejíž minimální objem je stanovený na 2 m³).
Typ dotace | Způsob hospodaření s vodou | Kdo může o dotaci žádat | Výše dotace | Maximální výše dotace |
---|---|---|---|---|
1. varianta | Systém pro využití akumulované dešťové vody pro zálivku zahrady. | Pouze majitelé stávajících domů | 20 000 + 3 500 * x | 55 000,- |
2. varianta | Systém pro využití akumulované dešťové vody jako vody užitkové a případně také pro zálivku. | Majitelé stávajících domů i novostaveb | 30 000 + 3 500 * x | 65 000,- |
3. varianta | Systém pro využití vyčištěné/dočištěné odpadní vody jako vody užitkové, případně také pro zálivku zahrady, včetně využití dešťové vody. | Majitelé stávajících domů i novostaveb | 70 000 + 3 500 * x | 105 000,- |
* x = objem nádrže v m3 na dešťovou nebo vyčištěnou odpadní vodu, případně součet těchto objemů.
Podat žádost o dotaci Dešťovka můžete pouze v případě, že splňujete podmínky dotačního programu. Pokud byste si nebyli jisti, zda podmínky splňujete, obraťte se na nás. Poskytujeme nezávaznou konzultaci zcela zdarma a jsme schopni vám říci, zda má ve vašem případě smysl o dotaci žádat.
A jaké jsou tedy podmínky dotačního programu Dešťovka?
Dotaci je možné čerpat pouze pro obytné domy, nikoliv zařízení sloužící k podnikání (restaurace, ubytování, atd.). Obytným domem se rozumí buď rodinný dům s nejvýše 3 samostatnými byty a nejvýše 2 nadzemními patry, nebo bytový dům se 4 a více byty.
Žadatel musí být právoplatným vlastníkem obytného domu.
Žadatel musí být finančně solventní, to znamená nemůže mít:
nesplacené závazky u finančního úřadu,
nesplacené závazky u správy sociálního zabezpečení,
nesplacené závazky u jiného orgánu veřejné správy,
dům v exekuci, policejním obstavení nebo jako součást insolvenčního řízení.
Maximální finanční podpora je 50 % z celkově investované částky.
K jednomu domu lze dotaci dostat jen jednou.
Minimální velikost nádrže na dešťovou vodu je 2 m3, přičemž velikost se odvíjí od plochy střechy.
V případě využití dešťové vody/přečištěné vody na splachování musí být u stávajících obytných domů napojena alespoň jedna toaleta a u novostaveb všechny.
Jak postupovat v případě, že splňujete podmínky dotačního programu a rozhodnete se podat žádost o dotaci Dešťovka?
Prvním krokem před podáním žádosti o dotaci Dešťovka je konzultace s odborníkem. V ideálním případě by se mělo jednat o autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb, který má zkušenosti s přípravou projektové dokumentaci a vyřizováním dotace.
Nevíte, na koho se obrátit? Kontaktujte naši projekční kancelář Zakra a využijte první nezávaznou konzultaci zcela zdarma. Navrhneme vám řešení na míru a zašleme nabídku, která se neodmítá.
K žádosti o dotaci Dešťovka se standardně přikládá odborný posudek. Jedná se o zjednodušenou projektovou dokumentaci, která obsahuje mimo jiné situační výkres, schéma a řez akumulační nádrže a technickou zprávu s výpočty. Posudek vám smí vypracovat buď dodavatel systému pro hospodaření se srážkovou vodou, realizační firma, nebo autorizovaná osoba podle zákona ČNR č. 360/1992 Sb. jakou je i společnost Zakra.
Odborný posudek vám zpracujeme v rozsahu požadovaném dotačním titulem poskytovaným SFŽP a Ministerstvem životního prostředí.
Samotnou žádost o dotaci lze vyplnit pomocí elektronického formuláře. Žádost se skládá ze tří částí:
Registrace žadatele
Vyplnění žádosti
Doručení žádosti na příslušné krajské pracoviště
Nakonec k žádosti nezapomeňte přiložit odborný posudek.
Jakmile podáte žádost o dotaci, nezbývá vám nic jiného než čekat. Úředníci mají ze zákona tři týdny na kontrolu správnosti vyplnění žádosti a další tři týdny na posouzení, zda máte na čerpání dotace nárok. Pokud ano, do šesti týdnů obdržíte vyrozumění.
Jelikož dotace se vyplácí až zpětně, po přijetí vaší žádosti budete vyzváni k doložení realizace projektu. Učinit tak musíte ve stanovené lhůtě – v případě stávajících domů se jedná o 12 měsíců, u novostaveb máte čas celých 24 měsíců.
Realizaci projektu doložíte tak, že úřadům poskytnete:
formulář doložení dokončení realizace a žádost o uvolnění finančních prostředků,
faktury za realizaci díla a zhotovení odborného posudku,
soupis provedených prací,
potvrzení o úhradě (např. výpis z bankovního účtu),
dokument prokazující vlastnictví bankovního účtu žadatele
ve specifických případech také platné povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních
Po doložení všech nezbytných dokumentů s vámi bude uzavřena písemná smlouva, která stanovuje konkrétní podmínky poskytnutí dotace (především její výši, účel použití, lhůty a způsob čerpání dotace).
Dotace se vyplácí až zpětně, proto je nutné počítat s tím, že celý projekt zpočátku financujete z vlastní kapsy. Až poté, co úspěšně projdete celým výše popsaným procesem, bude vám dotace ve stanovené výši vyplacena na bankovní účet.
Pokud nemáte na vyřizování žádosti o dotaci čas nebo vás odrazuje zdlouhavé jednání s úřady, obraťte se na naši projekční kancelář Zakra. Jsme autorizovaní vodohospodáři, kteří mají zkušenosti jak s projekční činností, tak vyřizováním dotací. Celý proces si tak s radostí vezmeme na starost.
Vypracujeme vám odborný posudek, podáme žádost o dotaci a postaráme se o to, aby vám dotační příspěvek byl co nejdříve vyplacen na bankovní účet.
Jakmile máte vybranou domovní čistírny odpadních vod, hotový projekt a v ruce držíte povolení se stavbou, zbývá vám jediné: instalace domácí čistírny. Zvládnete ji sami, nebo musíte oslovit specializovanou firmu? A jak taková instalace ČOV vlastně probíhá?
Publikováno: 12. 08. 2021Uvažujete nad pořízením retenční nádrže na dešťovou vodu a přemýšlíte, zda zvolit nadzemní, nebo podzemní variantu? Seznámíme vás s výhodami a nevýhodami obou způsobů a přidáme pár rad pro správný výběr retenční nádrže.
Publikováno: 12. 08. 2021Zajímá vás, kolik stojí tříkomorový septik? Chcete vědět, jaká je cena samotné nádrže na čištění odpadních vod, kolik zaplatíte za projektovou dokumentaci a povolení nebo zda se vám vyplatí tříkomorový septik na klíč? Spočítali jsme to za vás!
Publikováno: 26. 12. 2021