Domovní čistírna odpadních vod je dle zákona považována za vodní dílo, k jehož stavbě a provozování potřebujete jak povolení stavebního úřadu, tak povolení vodoprávního úřadu. Ten se vyjadřuje konkrétně ke způsobu, jakým hodláte nakládat s přečištěnou odpadní vodou.
Věděli jste, že odpadní vodu z čistírny lze likvidovat trojím způsobem? Do povrchových vod, podzemních vod, nebo do dešťové kanalizace.
Abyste získali povolení vodoprávního úřadu k nakládání s vodami, je nutné projít vodoprávním řízením. Donedávna jste se však mohli vydat dvojí cestou – buď zvolit klasické vodoprávní řízení, nebo ohlášení. To se ale v roce 2024 změnilo – novela stavebního zákona zrušila možnost povolení ohlášením.
Od 1. 7. 2024 je vodoprávní řízení jediným způsobem, jak povolit domovní čistírnu odpadních vod.
Tip: Zajímá vás, jak se lišilo vodoprávní řízení a ohlášení? A co pro vás vyplývá ze zrušení ohlášky? Přečtěte si náš obsáhlý článek, ve kterém se podrobně věnujeme povolení domovní ČOV. A pokud si ani po přečtení nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat a využít úvodní konzultaci zdarma.
Podstatné je, že z vodoprávního řízení i ohlášení plynou rozdílné povinnosti týkající se pravidelných kontrol a revizí domácí čistírny. Zatímco vodoprávní řízení vám ukládá povinnost 1× ročně odebrat vzorky přečištěné vody, u domovní ČOV na ohlášení vás jednou za 2 roky nemine návštěva technického komisaře.
Přestože nové domovní čistírny už "ohláškou" povolit nejde, níže se budeme věnovat i povinnostem vyplývajícím z ohlášení – pro všechny, kteří tento typ povolení ČOV využili do 30. 6. 2024.
Vodoprávní řízení je zpravidla zdlouhavější proces, na jehož konci obdržíte “povolení o nakládání s vodami” s platností 10 let. Z hlediska administrativy se jedná o jednodušší způsob získání povolení, jelikož většinu potřebných dokumentů si vyžádá a sežene přímo vodoprávní úřad.
A jaké vám plynou z vodoprávního řízení povinnosti? Jednou z nich je povinná revize, která je dokonce zanesena v provozním řádu vámi zakoupené domovní čistírny. Revize ČOV zahrnuje odebrání vzorku vody z čistírny a jeho odeslání do akreditované laboratoře, což se provádí 1× ročně.
Ačkoliv legislativa uvádí, že jsou zapotřebí dva vzorky (odběr vody na vstupu a na výstupu ČOV), v praxi většinou stačí vzorek jeden. Cena rozboru vody se odvíjí od způsobu, jakým přečištěnou vodou likvidujete, tedy zda ji vypouštíte do povrchových, či podzemních vod.
Domovní ČOV na ohlášení v minulosti znělo pro mnoho lidí vskutku lákavě – “ohlášení” totiž budí dojem, že se jedná o velmi snadný a rychlý proces. Jak je to ale doopravdy?
Povolení formou ohlášení bylo možné skutečně získat již za 30 dnů, a navíc mělo neomezenou platnost (na rozdíl od povolení získaného formou vodoprávního řízení). Na druhou stranu jste si museli sami vyžádat a sehnat většinu potřebných stanovisek a dokumentů, jelikož úřad za vás téměř nic neudělal. To všechno je ale minulostí – ohlášením už nyní ČOV povolit nejde.
Pokud jste "ohlášku" ještě stihli, důležitým rozdílem oproti povolení získané formou vodoprávního řízení je způsob a četnost revize ČOV. Místo pravidelných odběrů vody vás totiž jednou za 2 roky čeká návštěva technického komisaře, který provede technickou kontrolu domovní čistírny.
První revize ČOV by měla proběhnout již 6 měsíců po její kolaudaci a následně se každé dva roky opakovat. Naplánovat si ji musíte sami a na vlastní náklady – vždy se obracejte na vyškoleného pracovníka, který má příslušná oprávnění Ministerstva životního prostředí.
Ke kontrole si připravte následující dokumenty:
Souhlas s ohlášením
Projektovou dokumentaci (pouze u první revize)
Certifikát (pouze u první revize)
Provozní řád domovní ČOV
Provozní deník domovní ČOV
Doklad o zaškolení obsluhy
Technická revize domovní čistírny odpadních vod zahrnuje kontrolu dokumentace, technického a technologického stavu.
Kontrola dokumentace – Technický komisař si od vás vyžádá provozní a manipulační řád (obdržíte společně s čistírnou odpadních vod) a provozní deník, který máte povinnost vést. Dále bude chtít vidět revizní zprávu z předchozí kontroly (pokud proběhla), aby mohl zkontrolovat, zda byly případné dříve odhalené závady již odstraněny.
Kontrola technického stavu – Komisař dále přistoupí ke kontrole vizuálního stavu čistírny. Mimo jiné posoudí, zda nedošlo k poškození ČOV vnějšími vlivy nebo nežádoucími úpravami. Dále zkontroluje vnitřní vestavby, nátokové a odtokové potrubí.
Kontrola technologického stavu – V poslední části se komisař zaměří na funkčnost mechanických částí čistírny (řídící jednotka, dmychadlo, aerační systém, čerpadla), zjišťuje se stav biologické části (teplota nádrže, koncentrace kyslíku, stav aktivovaného kalu) a kvalitu odtoku (vizuální kontrola odtoku, stav čerpacího systému vyčištění vody, stav filtračního systému a dosazovací nádrže).
Konečným výstupem je revizní zpráva, ke které se přikládá pořízená fotodokumentace. Revizní zpráva obsahuje hodnocení kontrolovaných parametrů na škále od 1 do 5 (1 – nejlepší, 5 – nejhorší) a soupis zjištěných závad.
Stav čistírny je vyhodnocen jako nevyhovující pouze v případě, že průměr všech známek přesáhne hodnotu 2,5. V takovém případě je nutné zprávu zaslat do 10 dnů od prohlídky vodoprávnímu úřadu a do 60 dnů zajistit odstranění závad.
Pozor! Pokud byla vaše domovní čistírna odpadních vod shledána jako vyhovující, stále máte povinnost zaslat revizní zprávu vodoprávnímu úřadu, a to do konce daného roku.
Nevíte si rady s výběrem domovní čistírny odpadních vod, řešíte problémy s jejím chodem nebo se obáváte blížící se návštěvy technického komisaře? Ať už řešíte cokoliv, neváhejte se na nás obrátit.
V Zakra se zabýváme projekty a realizací domovních ČOV dlouhá léta a o své zkušenosti se s vámi rádi podělíme. Nebudeme-li znát řešení vašeho problému, jsme schopni nasměrovat vás na kompetentní osobu. Ozvěte se nám a využijte nezávaznou konzultaci zdarma.
Přívod vody do domu lze vyřešit různými způsoby. Důležitým faktorem při výběru je bezesporu cena. V dnešním článku se proto podíváme, kolik jednotlivá řešení pro zásobování nemovitosti vodou stojí. Zaměříme se nejen na pořizovací cenovku, ale také na náklady na provoz a případně i návratnost investice.
Publikováno: 02. 01. 2023Domovní čistírna odpadních vod je dle zákona považována za vodní dílo. To znamená, že k povolení stavby potřebujete na vodoprávním úřadě předložit projektovou dokumentaci. Co vše musí projekt domácí ČOV obsahovat, kdo vám ho vypracuje a kolik za něj zaplatíte?
Publikováno: 30. 06. 2022Dotace Dešťovka, která slouží k efektivnímu hospodaření s dešťovou vodou, získává stále větší oblibu. Proto jsme pro naše klienty připravili službu Dešťovka na klíč, která vám zajistí kompletní řešení: od odborného posudku až po samotnou realizaci na místě.
Publikováno: 12. 06. 2023