Hydrogeologický posudek zpracuje přivolaný hydrogeolog v případě, že se chystáte budovat vlastní studnu nebo zasakovat přečištěné odpadní vody, a to dle zákona o vodách (č. 254/2001 Sb.). Posudek se následně přikládá k projektové dokumentaci pro účely územního a stavebního řízení.
Plánujete-li na svém pozemku budovat kopanou či vrtanou studnu, hydrogeologický posudek začněte řešit s dostatečným předstihem. Bez něj totiž nelze zpracovat projektovou dokumentaci, potažmo stavbu studny povolit.
Přivolaný hydrogeolog provede takzvaný hydrogeologický průzkum, na jehož základě vypracuje posudek. V něm zhodnotí složení podloží, výskyt spodní vody, hydraulické parametry vrtu, možnost ovlivnění okolních vodních zdrojů a řadu dalších aspektů. Dále navrhne vhodný způsob hloubení vrtu a jeho ideální umístění na pozemku.
Na konec hydrogeolog stanoví podmínky pro udělení povolení k nakládání s vodami, na jejichž základě by stavební a vodoprávní úřad měly při legalizaci vrtu postupovat.
Chcete-li studnu hloubit najisto, nechte si od hydrogeologia provést průzkumný vrt.
Prvním krokem je důkladná terénní rekognoskace a mapování okolních studní;
následuje určení nejvhodnějšího umístění studny;
realizace průzkumného vrtu v místě plánované stavby studny;
stanovení podmínek pro udělení povolení k nakládání s vodami;
sepsání závěrečné zprávy.
Hydrogeologický posudek k domovní ČOV potřebujete pouze za předpokladu, že se chystáte přečištěnou vodu likvidovat vsakem, případně vsakem se zálivkou. Hydrogeolog bude v takovém případě hodnotit propustnost podloží v místě plánovaného zásaku a výšku podzemní vody. Kromě toho bude zjišťovat, zda zasakování odpadních vod nemůže ohrozit kvalitu podzemních vod, zejména ve studnách sousedů nebo v obecních zdrojích vody.
Nastat může také situace, kdy hydrogeolog vsakování přečištěných vod vzhledem k nevhodnému podloží nedoporučí a navrhne zcela jiný způsob jejich likvidace.
Prvním krokem je důkladná terénní rekognoskace a mapování okolních studní;
následuje určení nejvhodnějšího umístění vsakovacího prvku;
v místě vsakování odebereme vzorek zeminy, na kterém se odborně posoudí jeho hydraulické parametry (propustnost);
návrh možných způsobů likvidace přečištěných odpadních vod s ohledem na místní podmínky;
výpočet rozměrů vsakovacího prvku;
zhodnocení vlivu vsakování odpadních vod na vodní režim a okolí;
stanovení množství vody k žádosti o povolení k vypouštění přečištěných odpadních vod.
Zajímá vás víc? Přečtěte si podrobnější článek: Hydrogeologický posudek k domovní čistírně odpadních vod.
Hydrogeologický posudek k septiku je potřeba opět jen v případě, že přečištěné odpadní vody budete likvidovat vsakem či vsakem se zálivkou. Postup hydrogeologického průzkumu je v podstatě totožný jako v případě domovní čistírny, jelikož se jedná o velmi podobné zařízení určené k čištění odpadních vod.
Cena za hydrogeologický posudek se může pohybovat v rozmezí 5 000–17 000 korun. Výslednou částku stanovuje každý hydrogeolog individuálně, například s ohledem na vzdálenost pozemku. Pro co nejlepší cenovou nabídku doporučujeme oslovit hned několik hydrogeologů.
Pokud si necháte projekt vrtané studny zpracovat od naší projekční kanceláře Zakra, zcela zdarma za vás oslovíme hned několik hydrogeologů. Díky získání více nabídek dokážeme snížit cenu za hydrogeologický průzkum až o 50 %.
Potřebujete-li projekt studny, čistírny nebo septiku a zároveň hydrogeologický posudek, neváhejte se na nás obrátit. Ihned po obdržení hydrogeologického posudku začínáme pracovat na projektu vodního díla, který od nás získáte do 3 týdnů.
Sehnat hydrogeologa, který si na vás udělá v dohledné době čas, může být skutečně oříšek. Zvlášť pokud pospícháte a potřebujete projekt studny, domovní ČOV nebo septiku co nejdříve. Celou situaci ještě ztěžuje fakt, že mnoho hydrogeologů nemá na svých webových stránkách aktuální kontaktní údaje.
Naše projekční kancelář Zakra však v uplynulých letech spolupracovala s mnoha hydrogeology, s nimiž jsme dodnes v kontaktu. Z toho důvodu jsme schopni oslovit za naše klienty hned několika hydrogeologů a předat jim jejich cenové nabídky, z nichž si následně vyberou tu, která jim nejlépe vyhovuje.
Ať už uvažujete o stavbě vlastní studny, domovní čistírny odpadních vod nebo septiku, nezapomeňte si zjistit, jak ve vaší konkrétní situaci postupovat. V každém případě budete potřebovat projekt od autorizovaného inženýra vodohospodářských služeb, jakým je například naše projekční kancelář Zakra.
Máte jakékoliv otázky ohledně projektu, povolení a realizace vodohospodářských staveb? Neváhejte se na nás obrátit – první konzultaci u nás máte zcela zdarma.
Domovní čistírna účinně zbavuje odpadní vody až 97 % nečistot, což z ní dělá oblíbenou alternativu kanalizační přípojky u rodinných domů. Hodí se ale čistička odpadních vod na chatu? Pokud ano, jaká? A pokud ne, jaké další možnosti se vám nabízí?
Publikováno: 07. 03. 2024Bydlíte v Plzeňském kraji a rádi byste realizovali nádrž na dešťovou vodu? Od toho jsme tady. Naše společnost Zakra vám dodá a postaví nádrž na dešťovou vodu na klíč – od návštěvy pozemku přes návrh řešení dešťových vod až po finální stavbu nádrže.
Publikováno: 23. 09. 2023Retenční nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí z betonu, sklolaminátu a plastu. Zatímco betonové nádrže se hodí do míst s výskytem spodní vody a sklolaminátové nádrže mají tendenci praskat, plastové nádrže často představují univerzální řešení. Jaký materiál retenční nádrže tedy zvolit s ohledem na vaši situaci?
Publikováno: 13. 01. 2022